Menu

Osa 8: Kas Kaitsepolitsei ja prokuratuuri ebaseaduslik tegevus jätkub? Kui keeruline on tegelikkuses saada tutvuda Sinu kohta antud jälituslubadega ja mistahes jälitusandmetega, sh salvestustega?

871 kommentaari

Jälituslubade taotlemise ja nende saamise regulatsioon on tavainimesele keeruline ja realiseerida oma õigusi olukorras, kus oled teada saanud jälitusest, võib osutuda veelgi keerulisemaks. Enda arvates soovid lihtsalt oma õigusi kaitsta s.t. tutvuda Kaitsepolitsei/prokuratuuri poolt taotletud ja kohtu poolt antud jälituslubadega, tutvuda jälitusega seotud salvestuste ja muude andmetega. 

 

On tõenäoline, et tegelikkuses tutvustatakse teostatud jälitusest ja selle tulemusena kogutud andmetest vaid väikest osa.  

 

Olen korduvalt viidanud, et kahtluste kontrollimiseks on mistahes jälitustegevus vajalik, aga sealjuures ei saaks ja ei tohiks politsei ja/või prokuratuur muutuda ise seaduserikkujaks! 

Õigusriigis peaks olema norm, et hilisemalt on Kaitsepolitsei või prokuratuuri tegevuse seaduslikkust lihtne kontrollida, kuivõrd see tagab ka selle, et politsei ja prokuratuur käituvad seaduslikult. 

 

Tegelikkus on aga hoopis teistsugune! 

 

Olen mitmetes varasemates postitustes juba kirjutanud ja võin ka oma väga mitmetest kogemustest tulenevalt väita, et tõeline Kaitsepolitsei ja prokuratuuri poolne soperdamine hakkab peale alles siis kui keegi üldse julgeb nende poolt teostatud jälituse õiguspärasuses kahelda ja kui keegi üldse julgeb jälituse seaduslikkust kontrollida!

 

Tõsi, viimastel aastatel on siiski palju juhtumeid kus just Riigikohus ja ka Tartu Ringkonnakohus on asunud ka reaalselt ja sisuliselt politsei poolset massilise jälitamise põhjendatust, tegelikku vajalikkust kontrollima ja ka väga mitmetel juhtudel on politsei ja prokuratuuri tegevus tunnistatud õigusvastaseks (nt Riigikohtu lahendid kohtuasjades nr 3-1-1-14-14 ja nr 3-1-1-112-16, Tartu Ringkonnakohtu lahendid kriminaalasjades nr 1-19-9095 (13.12.2019 lahend), nr 1-19-9193 (20.05.2020 lahend).   Seega on olemas juba aastatepikkune praktika ja sellest võiks politsei ja prokuratuur ka õppida ! 

 

Olen varasemalt toonud korduvaid näiteid Kaitsepolitsei ja prokuratuuri uskumatust ebaseaduslikust tegevusest ning viidanud Tallinna Ringkonnakohtu 25.08.2020 lahendile, millega tunnistati juhtiva riigiprokuröri T.Pern juhtimisel toimunud kaitsepolitsei juhi J.Kanni ja T.Tiiriku jälitusandmete mittetutvustamisega seotud tegevus ebaseaduslikuks. Ma saan aru, et kohtu poolt öeldust ei muutu politsei ega prokuratuuri jaoks mitte midagi, sest nende vastutus ei seisne mitte milleski ja jälitusandmete mittetutvustamisega seotud ebaseaduslik tegevus aina jätkub. 

 

Prokuratuuri ebaseadusliku tegevuse üle ei tee tegelikkuses järelevalvet mitte keegi !  

 

Jälituse teemad on juba ajalooliselt olnud võimu omavate isikute inimpsüühikat arvestades äärmiselt „õrnad“ teemad, kus võimuliialdused on ülimalt lihtsasti tulema ja seejärel tegeldakse kiivalt nende ebaseaduslike tegevuste varjamisega. Samas tundub, et kogu see jälituse teema on nagu Augeuse tallid, mille puhtaks saamine tundub olevat võimatu ülesanne! Arvan, et need tallid saavad kunagi täis ja hakkavad nii tugevalt haisema, et sellele pööravad ka kodanikud tähelepanu, sest võimulolijate jaoks see senini ei ole mingiks probleemiks. 

 

 

Käesoleva postitusega toon välja järjekordse prokuratuuri ja eelkõige juhtivprokurör T.Perni ning kahjuks ka peaprokuröri ebaseadusliku tegevuse. 

 

Edastasin Harju Maakohtule 17.09.2020 kaebuse ja taotlesin riigi peaprokuröri Andres Parmase 07.09.2020 määruse tühistamist, millega jäeti rahuldamata minu kaebus juhtiva riigiprokuröri Taavi Pern 27.07.2020 määrusele kriminaalasja nr 19913000019 raames (KrMS § 230 korras).

 

Harju Maakohtu kohtunik A.Möldre tegi 16.10.2020 minu kaebuse osas lahendi ja leidis järgmist:  

 

1. Rahuldada osaliselt kahtlustatava/kaebuse esitaja Olev Kuklase kaebus riigi peaprokuröri Andres Parmase 07.09.2020.a määrusele, millega jäeti rahuldamata tema kaebus juhtiv riigiprokurör Taavi Perni 27.07.2020.a määrusele osas, mis puudutab juhtiv riigiprokurör Taavi Perni keeldumist Harju Maakohtu määruste KM7491/2019, KM7844/2019, KM8130/2019 ja KM8398/2019 ja nende aluseks olnud Riigiprokuratuuri taotluste tutvustamisest Olev Kuklasele. 

 

2. Rahuldada taotlus tunnistada õigusvastaseks Kaitsepolitseiameti (edaspidi KAPO) ja/või juhtiv riigiprokurör Taavi Perni keeldumine Harju Maakohtu määruste KM7491/2019, KM7844/2019, KM8130/2019 ja KM8398/2019 ja nende aluseks olnud Riigiprokuratuuri taotluste tutvustamisest Olev Kuklasele. 

 

3. Jätta rahuldamata taotlus kohtupoolsete selgituste andmiseks selle kohta, kas prokuratuuri näol oli tegemist erapooletu haldusasutusega, kellel oli õigus anda Olev Kuklasega seotud elektrooniliste andmete väljanõudmiseks vastav luba.

 

4. Jätta rahuldamata taotlus tunnistada õigusvastaseks KAPO ametniku Talis Tiiriku tegevus Olev Kuklasele jälitamisega seotud salvestiste tutvustamisel. 

 

5. Jätta rahuldamata taotlus tunnistada õigusvastaseks KAPO ja juhtiv riigiprokurör Taavi Perni keeldumine Olev Kuklase salajase pealtkuulamisega seotud kõnede  koopiate esitamisest Olev Kuklasele. Jätta rahuldamata taotlus kohustada KAPO-t esitama Olev Kuklasele kõikidest salvestistest koopiad, mis on seotud Olev Kuklase jälitamisega kriminaalasjas nr 19913000019.

 

6. Jätta rahuldamata taotlus tunnistada õigusvastaseks KAPO ametniku Talis Tiiriku tegevus Olev Kuklase 22.05.2020.a kaebuse lahendamata jätmise osas. 

 

7. Jätta rahuldamata taotlus tunnistada õigusvastaseks juhtiv riigiprokuröri Taavi Perni tegevusetus Olev Kuklase 22.06.2020.a kaebuse mitte lahendamisel osas, millega Olev Kuklase taotles tuvastada Olev Kuklase suhtes antud varjatud jälgimise loa õigusvastasus. Jätta rahuldamata taotlus kohustada juhtivat riigiprokuröri Taavi Perni lahendama Olev Kuklase 22.06.2020.a esitatud kaebust, millega Olev Kuklase taotles tuvastada Olev Kuklase suhtes Riigiprokuratuuri poolt antud varjatud jälgimise loa õigusvastasus.

 

8.  Jätta rahuldamata taotlus KrMS § 901 lg 2 kehtetuks tunnistamiseks, kuivõrd Olev Kuklase hinnangul ei vasta see PS §-le 43 ja on vastuolus vastava Euroopa Liidu (EL)  kohtupraktikaga. 

 

Kohus on järjekordselt tuvastanud politsei ja prokuratuuri ebaseadusliku tegevuse. Selleks on tehtud  väga palju tööd (kohtumäärus on 18 lk-l). Lisan kohtumääruse postituse juurde ning kellel on tahtmist saab selle läbi lugeda, et saada võib-olla ka ise tarkust selle kohta, kuidas tegelik jälitustegevus käib ja kuidas politsei ning prokuratuuri tegevusega seotud teemasid vaidlustada. Kuigi kohus on antud lahendiga mitmetes punktides minu kaebusega nõustunud siis samas ei ole julgenud kohus mitmetes punktides üldse sõna võtta, sest kaebuses oli ka tõstatatud mitmeid prokuratuuri tegevuse vastuolusid Euroopa Liidu normide ja nende tõlgendamisvajadusega, milliste osas on käesoleval ajal Euroopa kohtutes vaidlused juba olnud ja ka mõned pooleli.

 

 

Kohtumäärus: 

 

Kokkuvõtvalt leian jätkuvalt, et jälituslubade ja prokuratuuri tegevuse üle tegelik järelevalve puudub!


Kas tõesti peab politsei ja prokuratuuri tegevuse peale esitama pikki kaebusi ja taotlema kohtutelt pikki otsuseid selleks, et jälle ja jälle otsesõnu välja tuua politsei ja prokuratuuri konkreetsete ametnike tegevuse ebaseaduslikkust !  Prokurör T.Perni ebaseaduslike ja seaduslike tegevuste osas on isegi juba raske järge pidada ja kindlasti ollakse pahane minu peale, et ma üldse julgen jälitustegevuse seaduslikku kontrollimiseks kaebusi esitada ja jälitustegevusega seonduvat kajastada!   

 

Olen kaalunud taoliste võimutäiust realiseerivate isikutega mittevaidlemist, sest olukord meenutab mitmeid ajaloost kadunud riikide juhte ja nende võimuorganitega vaidlemist. Olen terve oma elu hoidunud poliitikaga tegelemast, sest minu vanematel ja vanavanematel on olnud nõukogude aegsete võimuorganitega palju vaidlemist,  kuid olukorras kus mind sellesse kistakse olen ma kahjuks jätkuvalt sunnitud ülekaalukate jõududega vaidlema ! 

JAGA POSTITUST

871 thoughts on “Osa 8: Kas Kaitsepolitsei ja prokuratuuri ebaseaduslik tegevus jätkub? Kui keeruline on tegelikkuses saada tutvuda Sinu kohta antud jälituslubadega ja mistahes jälitusandmetega, sh salvestustega?”

 1. It’s really a nice and helpful piece of information. I am glad that you shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 2. I’m not sure why but this web site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 3. It is the best time to make some plans for the long run and it’s time to be happy. I have learn this publish and if I may I desire to counsel you few attention-grabbing issues or advice. Maybe you could write subsequent articles regarding this article. I desire to read even more issues about it!

 4. Hey there would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 5. I’m impressed, I must say. Actually not often do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me inform you, you have got hit the nail on the head. Your thought is excellent; the difficulty is something that not enough individuals are talking intelligently about. I’m very pleased that I stumbled throughout this in my search for one thing referring to this.

 6. Your article made me suddenly realize that I am writing a thesis on gate.io. After reading your article, I have a different way of thinking, thank you. However, I still have some doubts, can you help me? Thanks.

 7. I’m curious to find out what blog system you happen to be utilizing?
  I’m experiencing some small security issues with my latest blog and I’d like to find something
  more safeguarded. Do you have any suggestions?

 8. An impressive share! I have just forwarded this onto a
  coworker who was doing a little research on this.
  And he actually ordered me breakfast because I found it for him…

  lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for
  the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this matter
  here on your web page.

 9. Thank you a lot for sharing this with all folks you
  really recognise what you’re talking about! Bookmarked.
  Kindly also visit my web site =). We may have a link trade agreement between us

 10. What i do not understood is in truth how you are not really much more smartly-appreciated than you might be now.
  You are so intelligent. You realize thus significantly
  in the case of this matter, made me individually believe
  it from a lot of various angles. Its like women and men are not fascinated unless it’s something to do
  with Woman gaga! Your own stuffs excellent. All the time take care of it up!

 11. Hi there great website! Does running a blog like this take a
  massive amount work? I’ve virtually no understanding of computer programming but I had been hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have
  any recommendations or tips for new blog owners please share.
  I know this is off subject nevertheless I just had to ask.
  Appreciate it!

 12. Hey there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal
  but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m
  not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions?
  Cheers

 13. Link exchange is nothing else but it is only placing the other person’s webpage link on your page at suitable place
  and other person will also do similar in support of you.

 14. I’m not sure exactly why but this site is loading very slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a problem on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 15. Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show
  up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say excellent blog!

 16. I don’t know whether it’s just me or if everyone else experiencing issues with your site.

  It appears as if some of the written text on your posts are
  running off the screen. Can somebody else
  please provide feedback and let me know if this is happening to them as well?
  This might be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before.
  Kudos

 17. You actually make it appear so easy together with your presentation however I to find this
  topic to be really one thing which I think I’d never understand.
  It sort of feels too complex and extremely extensive for me.
  I am looking ahead on your next submit, I will attempt to get the dangle of it!

 18. I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy
  on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a
  developer to create your theme? Outstanding work!

 19. whoah this weblog is magnificent i love studying your articles.

  Keep up the great work! You already know, many individuals are looking round for this information, you can aid them greatly.

 20. Hi there everybody, here every person is sharing such knowledge,
  thus it’s pleasant to read this website, and I
  used to pay a quick visit this webpage every day.

 21. Hi there are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up
  my own. Do you require any html coding knowledge to make
  your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 22. I always emailed this web site post page to all my associates, as if like to read it
  after that my links will too.

 23. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.

  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Many thanks

 24. Because the admin of this web site is working, no uncertainty very rapidly it
  will be famous, due to its feature contents.

 25. Hi, I do believe this is an excellent site.

  I stumbledupon it 😉 I’m going to come back yet again since i have bookmarked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be
  rich and continue to help others.

 26. Generally I do not read post on blogs, however I would like to say that this write-up
  very compelled me to try and do it! Your writing style has been amazed me.
  Thank you, quite nice article.

 27. I love your blog.. very nice colors & theme.
  Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you?

  Plz respond as I’m looking to design my own blog and would
  like to know where u got this from. kudos

 28. Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get
  there! Thanks

 29. Great goods from you, man. I have bear in mind your stuff prior
  to and you are just extremely magnificent. I really like what you have acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which in which you assert it.
  You make it entertaining and you still take care of to keep it wise.
  I cant wait to read far more from you. That is really a tremendous web site.

 30. you’re truly a just right webmaster. The web site loading velocity is incredible.
  It seems that you are doing any unique trick.

  In addition, The contents are masterwork. you have done a great process in this
  matter!

 31. Right here is the perfect web site for anyone who wants to understand this topic.

  You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa).
  You certainly put a brand new spin on a subject that has been written about for
  decades. Wonderful stuff, just great!

 32. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement
  account it. Look advanced to far added agreeable from you!

  By the way, how can we communicate?

 33. of course like your web-site however you need to test the spelling on several of your posts.

  Many of them are rife with spelling issues and I to find it
  very troublesome to inform the reality however I will certainly come
  back again.

 34. Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

 35. continuously i used to read smaller articles or
  reviews which also clear their motive, and that is also happening with this
  post which I am reading here.

 36. Hello there, I found your web site via Google while looking for a similar matter, your website
  came up, it seems good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just changed into aware of your blog via Google, and located that it is truly informative.
  I’m going to watch out for brussels. I’ll be grateful if you proceed this in future.
  Lots of other people might be benefited out of your writing.
  Cheers!

 37. Hey there! I’m at work surfing around your blog
  from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading through your blog
  and look forward to all your posts! Carry on the excellent
  work!

 38. It is appropriate time to make some plans for the future and it is
  time to be happy. I’ve read this post and if I
  could I wish to suggest you some interesting things or advice.
  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

 39. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic
  to be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complex and very broad for me.
  I am looking forward for your next post, I’ll try
  to get the hang of it!

 40. Awesome! Its actually awesome paragraph, I have got
  much clear idea regarding from this article.

 41. Hi! I understand this is sort of off-topic however I had to
  ask. Does building a well-established blog such as yours take
  a lot of work? I am brand new to operating a blog however I do write in my journal every day.
  I’d like to start a blog so I can share my own experience
  and feelings online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips for brand new aspiring bloggers.
  Thankyou!

 42. Howdy very cool blog!! Guy .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your site
  and take the feeds also? I am happy to seek out so many useful
  information here in the publish, we want develop more techniques
  in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 43. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never
  understand. It seems too complicated and extremely broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I will try to get
  the hang of it!

 44. whoah this blog is fantastic i like studying your articles.
  Keep up the good work! You understand, lots of people are
  searching round for this info, you could help them greatly.

 45. I’m not sure where you are getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for magnificent information I was looking for this info for my mission.

 46. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You obviously know what youre talking about, why throw away
  your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 47. Tremendous issues here. I am very happy to look your article.
  Thanks a lot and I am taking a look forward to
  contact you. Will you please drop me a mail?

 48. Howdy I am so delighted I found your site, I really found you
  by mistake, while I was researching on Askjeeve
  for something else, Anyways I am here now and would just
  like to say kudos for a incredible post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but
  I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time
  I will be back to read a lot more, Please do keep
  up the awesome jo.

 49. Hurrah, that’s what I was exploring for, what a stuff!
  existing here at this webpage, thanks admin of this website.

 50. I believe everything posted made a ton of sense. However, consider this,
  suppose you added a little information? I am not saying your information isn’t good., but what
  if you added something to maybe grab folk’s attention? I mean Osa 8:
  Kas Kaitsepolitsei ja prokuratuuri ebaseaduslik tegevus jätkub?
  Kui keeruline on tegelikkuses saada tutvuda Sinu kohta antud
  jälituslubadega ja mistahes jälitusandmetega, sh salvestustega?
  – Kuklase & Partnerid is kinda vanilla. You ought to glance at Yahoo’s home page and watch how they create article headlines to
  get people to click. You might add a related video or a related
  picture or two to grab people interested about everything’ve written. Just my opinion, it could make your
  website a little livelier.

 51. Its like you read my thoughts! You seem to understand so much approximately this, like you wrote the ebook in it
  or something. I believe that you just can do with
  a few percent to pressure the message house a bit, however
  instead of that, that is excellent blog. A fantastic read.
  I’ll definitely be back.

 52. Just desire to say your article is as surprising. The clarity in your post is simply
  excellent and i could assume you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your feed
  to keep up to date with forthcoming post. Thanks
  a million and please continue the enjoyable work.

 53. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you
  make this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to know
  where u got this from. thanks

 54. Greetings! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout
  out and say I genuinely enjoy reading through your posts.

  Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same topics?
  Thanks for your time!

 55. With havin so much written content do you ever run into any
  problems of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of exclusive content I’ve
  either authored myself or outsourced but it appears
  a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you
  know any techniques to help stop content from being stolen? I’d genuinely appreciate it.

 56. of course like your website but you have to check the spelling
  on quite a few of your posts. Many of them are rife with
  spelling problems and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless I’ll certainly come again again.

 57. Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive
  a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.

  I know this is totally off topic but I had to share it
  with someone!

 58. I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this
  site. I’m hoping to check out the same high-grade content from you later on as well.

  In fact, your creative writing abilities has inspired
  me to get my own site now 😉

 59. I believe people who wrote this needs true loving because it’s a blessing.
  So let me give back and give my hidden information on change your life and if you want to seriously get to hear I will share info about how to learn SNS marketing Don’t
  forget.. I am always here for yall. Bless yall!

 60. Its like you read my mind! You seem to know so much about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you could
  do with some pics to drive the message home a bit, but instead
  of that, this is magnificent blog. An excellent read. I will definitely be back.

 61. Hey I know this is off topic but I was wondering if you
  knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter
  updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time
  and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 62. Fantastic website. Plenty of helpful info here. I’m sending it to a few buddies ans also sharing
  in delicious. And of course, thanks on your effort!

 63. Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few
  of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think
  its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

 64. Hello it’s me, I am also visiting this site on a regular basis, this website is actually nice and the users are
  actually sharing good thoughts.

 65. OMG! This is amazing. Ireally appreciate it~ May I give true love to a
  secret only I KNOW and if you want to seriously get to hear You
  really have to believe mme and have faith and I will show how to get
  connected to girls for free Once again I want to show my appreciation and may all the blessing goes to
  you now!.

 66. Somebody essentially help to make severely posts I’d state.
  This is the very first time I frequented your website page and to this point?
  I surprised with the analysis you made to make this particular put
  up incredible. Wonderful job!

 67. Hey! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 68. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to trade strategies with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.

 69. you are really a just right webmaster. The web site loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a great task in this topic!

 70. Nice post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information specially the last phase 🙂 I deal with such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck.

 71. I do accept as true with all the concepts you have introduced on your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too brief for novices. May just you please extend them a bit from next time? Thank you for the post.

 72. Hi there! This post couldn’t be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will forward this information to him. Pretty sure he’ll have a very good read. Thank you for sharing!

 73. Hi there all, here every one is sharing these familiarity, thus it’s good to read this blog, and I used to visit this weblog everyday.

 74. Magnificent beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a applicable deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided shiny transparent concept

 75. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with useful information to work on. You have performed an impressive activity and our whole community might be grateful to you.

 76. I do accept as true with all the concepts you have introduced in your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too quick for beginners. May just you please extend them a bit from next time? Thank you for the post.

 77. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Cheers!

 78. I am sure this post has touched all the internet viewers, its really really good piece of writing on building up new blog.

 79. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 80. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thanks

 81. It’s actually a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 82. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this matter here on your web site.

 83. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. thank you

 84. Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

 85. hey there and thank you for your information I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, since I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon.

 86. Hi there! I could have sworn I’ve been to this web site before but after going through some of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 87. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this info So i’m glad to express that I have a very good uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much surely will make certain to don?t overlook this site and give it a look on a constant basis.

 88. I have been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 89. You made some good points there. I looked on the internet to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 90. Добро пожаловать на сайт онлайн казино, мы предлагаем уникальный опыт для любителей азартных игр.

 91. Онлайн казино отличный способ провести время, главное помните, что это развлечение, а не способ заработка.

 92. No matter if some one searches for his essential thing, thus he/she desires to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 93. I believe what you postedwrotethink what you postedwrotesaidthink what you postedtypedsaidbelieve what you postedtypedsaidWhat you postedtypedsaid was very logicala ton of sense. But, what about this?consider this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?wrote a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titleheadlinetitle that grabbed a person’s attention?maybe get people’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little plain. You ought to look at Yahoo’s home page and watch how they createwrite news headlines to get viewers interested. You might add a related video or a related picture or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it could bring your postsblog a little livelier.

 94. hey there and thank you for your information I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, since I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon.

 95. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. However think of if you added some great pictures or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and clips, this site could certainly be one of the greatest in its niche. Wonderful blog!

 96. Хотите получить идеально ровный пол без лишних затрат? Обратитесь к профессионалам на сайте styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по стяжке пола м2 по доступной стоимости, а также устройству стяжки пола под ключ в Москве и области.

 97. I simply could not depart your site prior to suggesting that I really enjoyed the standard information a person supply on your visitors? Is going to be back regularly in order to check up on new posts

 98. Если вы заботитесь о качестве и скорости работы, посетите наш сайт mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru. Мы предлагаем услуги механизированной штукатурки для идеально гладких стен.

 99. No matter if some one searches for his essential thing, thus he/she needs to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 100. Greetings I am so happy I found your website, I really found you by error, while I was browsing on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say many thanks for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I dont have time to browse it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic jo.

 101. Hi this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 102. Your style is really unique compared to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.

 103. Игра Лаки Джет онлайн – это ваш шанс окунуться в мир быстрых ставок и азартных побед. Присоединяйтесь к игрокам на официальном сайте 1win.

 104. Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information specially the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 105. A person necessarily help to make critically articles I might state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the research you made to create this actual submit amazing. Magnificent process!

 106. Hi there would you mind letting me know which webhost you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a honest price? Cheers, I appreciate it!

 107. Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks

 108. Cuando tenga dudas sobre las actividades de sus hijos o la seguridad de sus padres, puede piratear sus teléfonos Android desde su computadora o dispositivo móvil para garantizar su seguridad. Nadie puede monitorear las 24 horas del día, pero existe un software espía profesional que puede monitorear en secreto las actividades de los teléfonos Android sin avisarles.

 109. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Thank you

 110. My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 111. Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thanks

 112. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution & aid other users like its helped me. Good job.

 113. Hi, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!

 114. Hi there! This article couldn’t be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I will forward this information to him. Pretty sure he will have a very good read. Thanks for sharing!

 115. I needed to thank you for this great read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I’ve got you book marked to check out new stuff you post

 116. If some one needs expert view about blogging and site-building then i propose him/her to pay a visit this webpage, Keep up the good job.

 117. Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 118. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback.

 119. I simply could not depart your site prior to suggesting that I really enjoyed the standard information a person supply for your visitors? Is going to be back ceaselessly in order to check up on new posts

 120. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 121. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 122. You’re so awesome! I don’t think I’ve read something like this before. So good to find someone with a few unique thoughts on this issue. Really.. thanks for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with a little originality!

 123. Hey There. I found your blog the use of msn. This is an extremely smartly written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback.

 124. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 125. My spouse and I stumbled over here from a different website and thought I might as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to going over your web page again.

 126. hi!,I love your writing so so much! proportion we communicate more approximately your post on AOL? I need an expert in this space to unravel my problem. May be that is you! Taking a look forward to peer you.

 127. I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A small number of my blog audience have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any ideas to help fix this issue?

 128. My family members always say that I am wasting my time here at net, but I know I am getting knowledge daily by reading such good articles or reviews.

 129. Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 130. Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Thanks a lot

 131. Hi there it’s me, I am also visiting this web site daily, this web site is really nice and the people are actually sharing good thoughts.

 132. I’m not positive where you are getting your info, however good topic. I needs to spend a while studying more or understanding more. Thank you for wonderful information I used to be in search of this information for my mission.

 133. Hey! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding job!

 134. Wow, superb blog format! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The entire glance of your web site is great, let alonewell as the content!

 135. Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future. All the best

 136. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 137. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days.

 138. I enjoy what you guys are up too. This type of clever work and coverage! Keep up the very good works guys I’ve added you guys to my personal blogroll.

 139. Hello there, You have done a fantastic job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 140. Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this article i thought i could also make comment due to this brilliant post.

 141. I’ve read some good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you put to create any such wonderful informative site.

 142. If some one desires to be updated with newest technologies afterward he must be pay a visit this web site and be up to date daily.

 143. Hi would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 144. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I’ll forward this information to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 145. Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 146. hi!,I love your writing so so much! proportion we communicate more approximately your post on AOL? I need an expert in this space to unravel my problem. May be that is you! Taking a look forward to see you.

 147. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & assist other users like its helped me. Good job.

 148. My brother suggested I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 149. Hello there! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 150. I have been surfing online more than three hours lately, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made just right content as you did, the net might be much more useful than ever before.

 151. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 152. you are in reality a just right webmaster. The web site loading speed is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterpiece. you have performed a fantastic process in this topic!

 153. It is perfect time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy. I have read this post and if I may just I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things approximately it!

 154. Hi there! This article couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I am going to forward this information to him. Pretty sure he’ll have a very good read. Thanks for sharing!

 155. Thanks for the marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you could be a great author. I will make certain to bookmark your blog and definitely will come back in the foreseeable future. I want to encourage you to ultimately continue your great writing, have a nice afternoon!

 156. My brother suggested I might like this blog. He used to be totally right. This publish actually made my day. You cann’t believe just how so much time I had spent for this information! Thank you!

 157. Thank you for the auspicious writeup. It if truth be told was a entertainment account it. Glance complex to far added agreeable from you! By the way, how can we keep in touch?

 158. My family members all the time say that I am wasting my time here at net, except I know I am getting experience daily by reading such nice posts.

 159. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 160. Fantastic blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any ideas? Thank you!

 161. Greetings from Florida! I’m bored to death at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent site!

 162. Every weekend i used to go to see this web site, as i want enjoyment, as this this website conations in fact pleasant funny information too.

 163. Pretty portion of content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to claim that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing on your augment or even I fulfillment you get right of entry to consistently rapidly.

 164. Woah! I’m really loving the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance. I must say you have done a awesome job with this. Additionally, the blog loads extremely fast for me on Opera. Exceptional Blog!

 165. I have been surfing online more than three hours nowadays, yet I never found any fascinating article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made just right content as you did, the internet can be much more useful than ever before.

 166. Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I am hoping to give something back and help others like you helped me.

 167. I simply could not depart your web site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person supply on your visitors? Is going to be back ceaselessly in order to check up on new posts

 168. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 169. Pretty part of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing on your augment or even I achievement you access persistently fast.

 170. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am experiencing difficulties with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting identical RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 171. Nice blog here! Also your website a lot up fast! What host are you using? Can I am getting your associate link for your host? I want my website loaded up as fast as yours lol

 172. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, let alone the content!

 173. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough people are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 174. I think this is one of the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 175. Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 176. Awesome website you have here but I was curious if you knew of any community forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of group where I can get suggestions from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Bless you!

 177. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. thank you

 178. Howdy! I could have sworn I’ve been to this website before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 179. Spot on with this write-up, I honestly feel this web site needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the info!

 180. We stumbled over here coming from a different website and thought I might as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to exploring your web page yet again.

 181. Fantastic post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Appreciate it!

 182. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any techniques to help protect against content from being ripped off? I’d truly appreciate it.

 183. After looking into a number of the blog articles on your web page, I truly like your way of blogging. I added it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my web site as well and let me know how you feel.

 184. you are actually a good webmaster. The web site loading velocity is incredible. It sort of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a wonderful process in this topic!

 185. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 186. Hi I am so grateful I found your weblog, I really found you by mistake, while I was searching on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot for a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I dont have time to read through it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent jo.

 187. With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any techniques to help protect against content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 188. Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Internet explorer. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the problem solved soon. Cheers

 189. Can I simply say what a relief to find a person that actually knows what they’re talking about on the web. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. It’s surprising you aren’t more popular since you certainly have the gift.

 190. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 191. Greetings! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My website addresses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!

 192. I believe what you postedtypedthink what you postedwrotebelieve what you postedwrotebelieve what you postedtypedWhat you postedtypedsaid was very logicala ton of sense. But, what about this?consider this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?typed a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titlesomethingheadlinetitle that grabbed a person’s attention?maybe get a person’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little plain. You might peek at Yahoo’s home page and watch how they createwrite news headlines to get viewers interested. You might add a related video or a pic or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it could bring your postsblog a little livelier.

 193. Unquestionably consider that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the net the simplest thing to consider of. I say to you, I definitely get irked whilst folks consider concerns that they plainly do not recognize about. You controlled to hit the nail upon the top as smartly as defined out the whole thing with no need side effect , folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 194. Hey there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thank you so much!

 195. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 196. Great article! This is the type of information that are supposed to be shared around the web. Disgrace on the seek engines for now not positioning this publish upper! Come on over and talk over with my site . Thank you =)

 197. Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!

 198. Fantastic site you have here but I was curious about if you knew of any message boards that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of online community where I can get suggestions from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Cheers!

 199. Simply want to say your article is as surprising. The clearness in your submit is simply nice and i can think you are knowledgeable in this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to stay up to date with forthcoming post. Thank you one million and please keep up the rewarding work.

 200. Please let me know if you’re looking for a article author for your site. You have some really great posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Kudos!

 201. Hello there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Thank you

 202. Hi there I am so thrilled I found your website, I really found you by error, while I was searching on Bing for something else, Regardless I am here now and would just like to say cheers for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I dont have time to browse it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the fantastic b.

 203. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 204. Howdy! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My website addresses a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 205. Simply wish to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply cool and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 206. Please let me know if you’re looking for a article author for your site. You have some really great posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Thank you!

 207. I was wondering if you ever considered changing the page layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 208. hey there and thank you for your information I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this site, since I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon.

 209. You’re so cool! I don’t suppose I’ve read something like this before. So good to find somebody with a few original thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with some originality!

 210. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 211. What i do not realize is in fact how you’re not really a lot more smartly-favored than you may be right now. You are so intelligent. You recognize therefore significantly on the subject of this matter, produced me personally believe it from numerous numerous angles. Its like men and women aren’t interested until it’s something to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs excellent. Always maintain it up!

 212. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 213. Hi there fantastic blog! Does running a blog similar to this take a great deal of work? I have virtually no knowledge of computer programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I just needed to ask. Thank you!

 214. Its like you read my mind! You seem to know so much approximately this, like you wrote the guide in it or something. I think that you simply could do with some p.c. to drive the message house a bit, however other than that, this is fantastic blog. A great read. I’ll definitely be back.

 215. This is the right blog for anyone who wishes to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want toHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that’s been written about for a long time. Excellent stuff, just great!

 216. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 217. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 218. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 219. hey there and thank you for your information I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this site, since I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again soon.

 220. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this excellent blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this site with my Facebook group. Chat soon!

 221. Very good site you have here but I was curious about if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of online community where I can get advice from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Bless you!

 222. Hi there! I know this is somewhat off-topic but I had to ask. Does running a well-established blog like yours take a lot of work? I’m completely new to operating a blog but I do write in my diary everyday. I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and thoughts online. Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 223. What i do not realize is if truth be told how you’re now not really a lot more well-favored than you may be right now. You are so intelligent. You recognize therefore significantly in relation to this topic, produced me individually believe it from numerous numerous angles. Its like men and women don’t seem to be interested until it’s something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs nice. Always care for it up!

 224. Appreciating the hard work you put into your site and in depth information you present. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 225. Unquestionably believe that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the net the simplest thing to understand of. I say to you, I definitely get irked even as folks consider concerns that they plainly do not recognise about. You controlled to hit the nail upon the top as welland also defined out the whole thing with no need side effect , folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 226. This design is steller! You certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 227. Hi there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and great design and style.

 228. This is the right website for anyone who really wants to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want toHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for years. Great stuff, just excellent!

 229. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

 230. Thanks for the marvelous posting! I really enjoyed reading it, you will be a great author. I will ensure that I bookmark your blog and will often come back from now on. I want to encourage you to ultimately continue your great writing, have a nice weekend!

 231. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 232. I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn lots of new stuff right here! Good luck for the next!

 233. Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am encountering problems with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 234. I think what you postedwrotesaidbelieve what you postedtypedthink what you postedtypedbelieve what you postedtypedWhat you postedtypedsaid was very logicala bunch of sense. But, what about this?consider this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?typed a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titleheadlinetitle that grabbed a person’s attention?maybe get people’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little vanilla. You ought to look at Yahoo’s home page and watch how they createwrite post headlines to get viewers to click. You might add a related video or a pic or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it might bring your postsblog a little livelier.

 235. I think this is one of the most important information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 236. Undeniably consider that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the internet the simplest thing to take note of. I say to you, I definitely get irked whilst other folks consider worries that they plainly do not recognise about. You controlled to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing with no need side effect , folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 237. Excellent blog! Do you have any suggestions for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any suggestions? Kudos!

 238. Superb site you have here but I was wanting to know if you knew of any community forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of group where I can get opinions from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks a lot!

 239. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 240. Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance. I must say you have done a awesome job with this. In addition, the blog loads extremely fast for me on Opera. Outstanding Blog!

 241. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 242. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!

 243. Greetings from Colorado! I’m bored to tears at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, very good site!

 244. Undeniably consider that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the net the simplest thing to have in mind of. I say to you, I definitely get irked whilst other people consider worries that they plainly do not recognise about. You controlled to hit the nail upon the top as smartlyand also defined out the whole thing with no need side effect , folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 245. Greetings from Los angeles! I’m bored to death at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I enjoy the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, fantastic site!

 246. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 247. Tremendous issues here. I am very satisfied to see your
  post. Thank you a lot and I’m looking ahead to contact you.
  Will you please drop me a mail?

 248. Simply want to say your article is as amazing. The clearness for your submit is simply cool and i can assume you are knowledgeable in this subject. Well with your permission allow me to clutch your RSS feed to stay up to date with drawing close post. Thank you one million and please keep up the gratifying work.

 249. Howdy outstanding blog! Does running a blog like this take a lot of work? I have no knowledge of programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I just had to ask. Thanks a lot!

 250. Hey I am so excited I found your website, I really found you by mistake, while I was browsing on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a fantastic post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent job.