Menu

Osa 8: Kas Kaitsepolitsei ja prokuratuuri ebaseaduslik tegevus jätkub? Kui keeruline on tegelikkuses saada tutvuda Sinu kohta antud jälituslubadega ja mistahes jälitusandmetega, sh salvestustega?

176 kommentaari

Jälituslubade taotlemise ja nende saamise regulatsioon on tavainimesele keeruline ja realiseerida oma õigusi olukorras, kus oled teada saanud jälitusest, võib osutuda veelgi keerulisemaks. Enda arvates soovid lihtsalt oma õigusi kaitsta s.t. tutvuda Kaitsepolitsei/prokuratuuri poolt taotletud ja kohtu poolt antud jälituslubadega, tutvuda jälitusega seotud salvestuste ja muude andmetega. 

 

On tõenäoline, et tegelikkuses tutvustatakse teostatud jälitusest ja selle tulemusena kogutud andmetest vaid väikest osa.  

 

Olen korduvalt viidanud, et kahtluste kontrollimiseks on mistahes jälitustegevus vajalik, aga sealjuures ei saaks ja ei tohiks politsei ja/või prokuratuur muutuda ise seaduserikkujaks! 

Õigusriigis peaks olema norm, et hilisemalt on Kaitsepolitsei või prokuratuuri tegevuse seaduslikkust lihtne kontrollida, kuivõrd see tagab ka selle, et politsei ja prokuratuur käituvad seaduslikult. 

 

Tegelikkus on aga hoopis teistsugune! 

 

Olen mitmetes varasemates postitustes juba kirjutanud ja võin ka oma väga mitmetest kogemustest tulenevalt väita, et tõeline Kaitsepolitsei ja prokuratuuri poolne soperdamine hakkab peale alles siis kui keegi üldse julgeb nende poolt teostatud jälituse õiguspärasuses kahelda ja kui keegi üldse julgeb jälituse seaduslikkust kontrollida!

 

Tõsi, viimastel aastatel on siiski palju juhtumeid kus just Riigikohus ja ka Tartu Ringkonnakohus on asunud ka reaalselt ja sisuliselt politsei poolset massilise jälitamise põhjendatust, tegelikku vajalikkust kontrollima ja ka väga mitmetel juhtudel on politsei ja prokuratuuri tegevus tunnistatud õigusvastaseks (nt Riigikohtu lahendid kohtuasjades nr 3-1-1-14-14 ja nr 3-1-1-112-16, Tartu Ringkonnakohtu lahendid kriminaalasjades nr 1-19-9095 (13.12.2019 lahend), nr 1-19-9193 (20.05.2020 lahend).   Seega on olemas juba aastatepikkune praktika ja sellest võiks politsei ja prokuratuur ka õppida ! 

 

Olen varasemalt toonud korduvaid näiteid Kaitsepolitsei ja prokuratuuri uskumatust ebaseaduslikust tegevusest ning viidanud Tallinna Ringkonnakohtu 25.08.2020 lahendile, millega tunnistati juhtiva riigiprokuröri T.Pern juhtimisel toimunud kaitsepolitsei juhi J.Kanni ja T.Tiiriku jälitusandmete mittetutvustamisega seotud tegevus ebaseaduslikuks. Ma saan aru, et kohtu poolt öeldust ei muutu politsei ega prokuratuuri jaoks mitte midagi, sest nende vastutus ei seisne mitte milleski ja jälitusandmete mittetutvustamisega seotud ebaseaduslik tegevus aina jätkub. 

 

Prokuratuuri ebaseadusliku tegevuse üle ei tee tegelikkuses järelevalvet mitte keegi !  

 

Jälituse teemad on juba ajalooliselt olnud võimu omavate isikute inimpsüühikat arvestades äärmiselt „õrnad“ teemad, kus võimuliialdused on ülimalt lihtsasti tulema ja seejärel tegeldakse kiivalt nende ebaseaduslike tegevuste varjamisega. Samas tundub, et kogu see jälituse teema on nagu Augeuse tallid, mille puhtaks saamine tundub olevat võimatu ülesanne! Arvan, et need tallid saavad kunagi täis ja hakkavad nii tugevalt haisema, et sellele pööravad ka kodanikud tähelepanu, sest võimulolijate jaoks see senini ei ole mingiks probleemiks. 

 

 

Käesoleva postitusega toon välja järjekordse prokuratuuri ja eelkõige juhtivprokurör T.Perni ning kahjuks ka peaprokuröri ebaseadusliku tegevuse. 

 

Edastasin Harju Maakohtule 17.09.2020 kaebuse ja taotlesin riigi peaprokuröri Andres Parmase 07.09.2020 määruse tühistamist, millega jäeti rahuldamata minu kaebus juhtiva riigiprokuröri Taavi Pern 27.07.2020 määrusele kriminaalasja nr 19913000019 raames (KrMS § 230 korras).

 

Harju Maakohtu kohtunik A.Möldre tegi 16.10.2020 minu kaebuse osas lahendi ja leidis järgmist:  

 

1. Rahuldada osaliselt kahtlustatava/kaebuse esitaja Olev Kuklase kaebus riigi peaprokuröri Andres Parmase 07.09.2020.a määrusele, millega jäeti rahuldamata tema kaebus juhtiv riigiprokurör Taavi Perni 27.07.2020.a määrusele osas, mis puudutab juhtiv riigiprokurör Taavi Perni keeldumist Harju Maakohtu määruste KM7491/2019, KM7844/2019, KM8130/2019 ja KM8398/2019 ja nende aluseks olnud Riigiprokuratuuri taotluste tutvustamisest Olev Kuklasele. 

 

2. Rahuldada taotlus tunnistada õigusvastaseks Kaitsepolitseiameti (edaspidi KAPO) ja/või juhtiv riigiprokurör Taavi Perni keeldumine Harju Maakohtu määruste KM7491/2019, KM7844/2019, KM8130/2019 ja KM8398/2019 ja nende aluseks olnud Riigiprokuratuuri taotluste tutvustamisest Olev Kuklasele. 

 

3. Jätta rahuldamata taotlus kohtupoolsete selgituste andmiseks selle kohta, kas prokuratuuri näol oli tegemist erapooletu haldusasutusega, kellel oli õigus anda Olev Kuklasega seotud elektrooniliste andmete väljanõudmiseks vastav luba.

 

4. Jätta rahuldamata taotlus tunnistada õigusvastaseks KAPO ametniku Talis Tiiriku tegevus Olev Kuklasele jälitamisega seotud salvestiste tutvustamisel. 

 

5. Jätta rahuldamata taotlus tunnistada õigusvastaseks KAPO ja juhtiv riigiprokurör Taavi Perni keeldumine Olev Kuklase salajase pealtkuulamisega seotud kõnede  koopiate esitamisest Olev Kuklasele. Jätta rahuldamata taotlus kohustada KAPO-t esitama Olev Kuklasele kõikidest salvestistest koopiad, mis on seotud Olev Kuklase jälitamisega kriminaalasjas nr 19913000019.

 

6. Jätta rahuldamata taotlus tunnistada õigusvastaseks KAPO ametniku Talis Tiiriku tegevus Olev Kuklase 22.05.2020.a kaebuse lahendamata jätmise osas. 

 

7. Jätta rahuldamata taotlus tunnistada õigusvastaseks juhtiv riigiprokuröri Taavi Perni tegevusetus Olev Kuklase 22.06.2020.a kaebuse mitte lahendamisel osas, millega Olev Kuklase taotles tuvastada Olev Kuklase suhtes antud varjatud jälgimise loa õigusvastasus. Jätta rahuldamata taotlus kohustada juhtivat riigiprokuröri Taavi Perni lahendama Olev Kuklase 22.06.2020.a esitatud kaebust, millega Olev Kuklase taotles tuvastada Olev Kuklase suhtes Riigiprokuratuuri poolt antud varjatud jälgimise loa õigusvastasus.

 

8.  Jätta rahuldamata taotlus KrMS § 901 lg 2 kehtetuks tunnistamiseks, kuivõrd Olev Kuklase hinnangul ei vasta see PS §-le 43 ja on vastuolus vastava Euroopa Liidu (EL)  kohtupraktikaga. 

 

Kohus on järjekordselt tuvastanud politsei ja prokuratuuri ebaseadusliku tegevuse. Selleks on tehtud  väga palju tööd (kohtumäärus on 18 lk-l). Lisan kohtumääruse postituse juurde ning kellel on tahtmist saab selle läbi lugeda, et saada võib-olla ka ise tarkust selle kohta, kuidas tegelik jälitustegevus käib ja kuidas politsei ning prokuratuuri tegevusega seotud teemasid vaidlustada. Kuigi kohus on antud lahendiga mitmetes punktides minu kaebusega nõustunud siis samas ei ole julgenud kohus mitmetes punktides üldse sõna võtta, sest kaebuses oli ka tõstatatud mitmeid prokuratuuri tegevuse vastuolusid Euroopa Liidu normide ja nende tõlgendamisvajadusega, milliste osas on käesoleval ajal Euroopa kohtutes vaidlused juba olnud ja ka mõned pooleli.

 

 

Kohtumäärus: 

 

Kokkuvõtvalt leian jätkuvalt, et jälituslubade ja prokuratuuri tegevuse üle tegelik järelevalve puudub!


Kas tõesti peab politsei ja prokuratuuri tegevuse peale esitama pikki kaebusi ja taotlema kohtutelt pikki otsuseid selleks, et jälle ja jälle otsesõnu välja tuua politsei ja prokuratuuri konkreetsete ametnike tegevuse ebaseaduslikkust !  Prokurör T.Perni ebaseaduslike ja seaduslike tegevuste osas on isegi juba raske järge pidada ja kindlasti ollakse pahane minu peale, et ma üldse julgen jälitustegevuse seaduslikku kontrollimiseks kaebusi esitada ja jälitustegevusega seonduvat kajastada!   

 

Olen kaalunud taoliste võimutäiust realiseerivate isikutega mittevaidlemist, sest olukord meenutab mitmeid ajaloost kadunud riikide juhte ja nende võimuorganitega vaidlemist. Olen terve oma elu hoidunud poliitikaga tegelemast, sest minu vanematel ja vanavanematel on olnud nõukogude aegsete võimuorganitega palju vaidlemist,  kuid olukorras kus mind sellesse kistakse olen ma kahjuks jätkuvalt sunnitud ülekaalukate jõududega vaidlema ! 

JAGA POSTITUST

176 thoughts on “Osa 8: Kas Kaitsepolitsei ja prokuratuuri ebaseaduslik tegevus jätkub? Kui keeruline on tegelikkuses saada tutvuda Sinu kohta antud jälituslubadega ja mistahes jälitusandmetega, sh salvestustega?”

 1. It’s really a nice and helpful piece of information. I am glad that you shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 2. I’m not sure why but this web site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 3. It is the best time to make some plans for the long run and it’s time to be happy. I have learn this publish and if I may I desire to counsel you few attention-grabbing issues or advice. Maybe you could write subsequent articles regarding this article. I desire to read even more issues about it!

 4. Hey there would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 5. I’m impressed, I must say. Actually not often do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me inform you, you have got hit the nail on the head. Your thought is excellent; the difficulty is something that not enough individuals are talking intelligently about. I’m very pleased that I stumbled throughout this in my search for one thing referring to this.

 6. Your article made me suddenly realize that I am writing a thesis on gate.io. After reading your article, I have a different way of thinking, thank you. However, I still have some doubts, can you help me? Thanks.

 7. I’m curious to find out what blog system you happen to be utilizing?
  I’m experiencing some small security issues with my latest blog and I’d like to find something
  more safeguarded. Do you have any suggestions?

 8. An impressive share! I have just forwarded this onto a
  coworker who was doing a little research on this.
  And he actually ordered me breakfast because I found it for him…

  lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for
  the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this matter
  here on your web page.

 9. Thank you a lot for sharing this with all folks you
  really recognise what you’re talking about! Bookmarked.
  Kindly also visit my web site =). We may have a link trade agreement between us

 10. What i do not understood is in truth how you are not really much more smartly-appreciated than you might be now.
  You are so intelligent. You realize thus significantly
  in the case of this matter, made me individually believe
  it from a lot of various angles. Its like women and men are not fascinated unless it’s something to do
  with Woman gaga! Your own stuffs excellent. All the time take care of it up!

 11. Hi there great website! Does running a blog like this take a
  massive amount work? I’ve virtually no understanding of computer programming but I had been hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have
  any recommendations or tips for new blog owners please share.
  I know this is off subject nevertheless I just had to ask.
  Appreciate it!

 12. Hey there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal
  but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m
  not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions?
  Cheers

 13. Link exchange is nothing else but it is only placing the other person’s webpage link on your page at suitable place
  and other person will also do similar in support of you.

 14. I’m not sure exactly why but this site is loading very slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a problem on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 15. Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show
  up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say excellent blog!

 16. I don’t know whether it’s just me or if everyone else experiencing issues with your site.

  It appears as if some of the written text on your posts are
  running off the screen. Can somebody else
  please provide feedback and let me know if this is happening to them as well?
  This might be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before.
  Kudos

 17. You actually make it appear so easy together with your presentation however I to find this
  topic to be really one thing which I think I’d never understand.
  It sort of feels too complex and extremely extensive for me.
  I am looking ahead on your next submit, I will attempt to get the dangle of it!

 18. I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy
  on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a
  developer to create your theme? Outstanding work!

 19. whoah this weblog is magnificent i love studying your articles.

  Keep up the great work! You already know, many individuals are looking round for this information, you can aid them greatly.

 20. Hi there everybody, here every person is sharing such knowledge,
  thus it’s pleasant to read this website, and I
  used to pay a quick visit this webpage every day.

 21. Hi there are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up
  my own. Do you require any html coding knowledge to make
  your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 22. I always emailed this web site post page to all my associates, as if like to read it
  after that my links will too.

 23. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.

  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Many thanks

 24. Because the admin of this web site is working, no uncertainty very rapidly it
  will be famous, due to its feature contents.

 25. Hi, I do believe this is an excellent site.

  I stumbledupon it 😉 I’m going to come back yet again since i have bookmarked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be
  rich and continue to help others.

 26. Generally I do not read post on blogs, however I would like to say that this write-up
  very compelled me to try and do it! Your writing style has been amazed me.
  Thank you, quite nice article.

 27. I love your blog.. very nice colors & theme.
  Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you?

  Plz respond as I’m looking to design my own blog and would
  like to know where u got this from. kudos

 28. Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get
  there! Thanks

 29. Great goods from you, man. I have bear in mind your stuff prior
  to and you are just extremely magnificent. I really like what you have acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which in which you assert it.
  You make it entertaining and you still take care of to keep it wise.
  I cant wait to read far more from you. That is really a tremendous web site.

 30. you’re truly a just right webmaster. The web site loading velocity is incredible.
  It seems that you are doing any unique trick.

  In addition, The contents are masterwork. you have done a great process in this
  matter!

 31. Right here is the perfect web site for anyone who wants to understand this topic.

  You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa).
  You certainly put a brand new spin on a subject that has been written about for
  decades. Wonderful stuff, just great!

 32. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement
  account it. Look advanced to far added agreeable from you!

  By the way, how can we communicate?

 33. of course like your web-site however you need to test the spelling on several of your posts.

  Many of them are rife with spelling issues and I to find it
  very troublesome to inform the reality however I will certainly come
  back again.

 34. Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

 35. continuously i used to read smaller articles or
  reviews which also clear their motive, and that is also happening with this
  post which I am reading here.

 36. Hello there, I found your web site via Google while looking for a similar matter, your website
  came up, it seems good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just changed into aware of your blog via Google, and located that it is truly informative.
  I’m going to watch out for brussels. I’ll be grateful if you proceed this in future.
  Lots of other people might be benefited out of your writing.
  Cheers!

 37. Hey there! I’m at work surfing around your blog
  from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading through your blog
  and look forward to all your posts! Carry on the excellent
  work!

 38. It is appropriate time to make some plans for the future and it is
  time to be happy. I’ve read this post and if I
  could I wish to suggest you some interesting things or advice.
  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

 39. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic
  to be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complex and very broad for me.
  I am looking forward for your next post, I’ll try
  to get the hang of it!

 40. Awesome! Its actually awesome paragraph, I have got
  much clear idea regarding from this article.

 41. Hi! I understand this is sort of off-topic however I had to
  ask. Does building a well-established blog such as yours take
  a lot of work? I am brand new to operating a blog however I do write in my journal every day.
  I’d like to start a blog so I can share my own experience
  and feelings online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips for brand new aspiring bloggers.
  Thankyou!

 42. Howdy very cool blog!! Guy .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your site
  and take the feeds also? I am happy to seek out so many useful
  information here in the publish, we want develop more techniques
  in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 43. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never
  understand. It seems too complicated and extremely broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I will try to get
  the hang of it!

 44. whoah this blog is fantastic i like studying your articles.
  Keep up the good work! You understand, lots of people are
  searching round for this info, you could help them greatly.

 45. I’m not sure where you are getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for magnificent information I was looking for this info for my mission.

 46. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You obviously know what youre talking about, why throw away
  your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 47. Tremendous issues here. I am very happy to look your article.
  Thanks a lot and I am taking a look forward to
  contact you. Will you please drop me a mail?

 48. Howdy I am so delighted I found your site, I really found you
  by mistake, while I was researching on Askjeeve
  for something else, Anyways I am here now and would just
  like to say kudos for a incredible post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but
  I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time
  I will be back to read a lot more, Please do keep
  up the awesome jo.

 49. Hurrah, that’s what I was exploring for, what a stuff!
  existing here at this webpage, thanks admin of this website.

 50. I believe everything posted made a ton of sense. However, consider this,
  suppose you added a little information? I am not saying your information isn’t good., but what
  if you added something to maybe grab folk’s attention? I mean Osa 8:
  Kas Kaitsepolitsei ja prokuratuuri ebaseaduslik tegevus jätkub?
  Kui keeruline on tegelikkuses saada tutvuda Sinu kohta antud
  jälituslubadega ja mistahes jälitusandmetega, sh salvestustega?
  – Kuklase & Partnerid is kinda vanilla. You ought to glance at Yahoo’s home page and watch how they create article headlines to
  get people to click. You might add a related video or a related
  picture or two to grab people interested about everything’ve written. Just my opinion, it could make your
  website a little livelier.

 51. Its like you read my thoughts! You seem to understand so much approximately this, like you wrote the ebook in it
  or something. I believe that you just can do with
  a few percent to pressure the message house a bit, however
  instead of that, that is excellent blog. A fantastic read.
  I’ll definitely be back.

 52. Just desire to say your article is as surprising. The clarity in your post is simply
  excellent and i could assume you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your feed
  to keep up to date with forthcoming post. Thanks
  a million and please continue the enjoyable work.

 53. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you
  make this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to know
  where u got this from. thanks

 54. Greetings! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout
  out and say I genuinely enjoy reading through your posts.

  Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same topics?
  Thanks for your time!

 55. With havin so much written content do you ever run into any
  problems of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of exclusive content I’ve
  either authored myself or outsourced but it appears
  a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you
  know any techniques to help stop content from being stolen? I’d genuinely appreciate it.

 56. of course like your website but you have to check the spelling
  on quite a few of your posts. Many of them are rife with
  spelling problems and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless I’ll certainly come again again.

 57. Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive
  a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.

  I know this is totally off topic but I had to share it
  with someone!

 58. I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this
  site. I’m hoping to check out the same high-grade content from you later on as well.

  In fact, your creative writing abilities has inspired
  me to get my own site now 😉

 59. I believe people who wrote this needs true loving because it’s a blessing.
  So let me give back and give my hidden information on change your life and if you want to seriously get to hear I will share info about how to learn SNS marketing Don’t
  forget.. I am always here for yall. Bless yall!

 60. Its like you read my mind! You seem to know so much about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you could
  do with some pics to drive the message home a bit, but instead
  of that, this is magnificent blog. An excellent read. I will definitely be back.

 61. Hey I know this is off topic but I was wondering if you
  knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter
  updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time
  and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 62. Fantastic website. Plenty of helpful info here. I’m sending it to a few buddies ans also sharing
  in delicious. And of course, thanks on your effort!

 63. Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few
  of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think
  its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

 64. Hello it’s me, I am also visiting this site on a regular basis, this website is actually nice and the users are
  actually sharing good thoughts.

 65. OMG! This is amazing. Ireally appreciate it~ May I give true love to a
  secret only I KNOW and if you want to seriously get to hear You
  really have to believe mme and have faith and I will show how to get
  connected to girls for free Once again I want to show my appreciation and may all the blessing goes to
  you now!.

 66. Somebody essentially help to make severely posts I’d state.
  This is the very first time I frequented your website page and to this point?
  I surprised with the analysis you made to make this particular put
  up incredible. Wonderful job!

 67. Hey! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 68. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to trade strategies with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.

 69. you are really a just right webmaster. The web site loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a great task in this topic!

 70. Nice post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information specially the last phase 🙂 I deal with such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck.

 71. I do accept as true with all the concepts you have introduced on your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too brief for novices. May just you please extend them a bit from next time? Thank you for the post.

 72. Hi there! This post couldn’t be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will forward this information to him. Pretty sure he’ll have a very good read. Thank you for sharing!

 73. Hi there all, here every one is sharing these familiarity, thus it’s good to read this blog, and I used to visit this weblog everyday.

 74. Magnificent beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a applicable deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided shiny transparent concept

 75. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with useful information to work on. You have performed an impressive activity and our whole community might be grateful to you.

 76. I do accept as true with all the concepts you have introduced in your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too quick for beginners. May just you please extend them a bit from next time? Thank you for the post.

 77. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Cheers!

 78. I am sure this post has touched all the internet viewers, its really really good piece of writing on building up new blog.

 79. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 80. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thanks

 81. It’s actually a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 82. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this matter here on your web site.

 83. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. thank you

 84. Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

 85. hey there and thank you for your information I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, since I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon.

 86. Hi there! I could have sworn I’ve been to this web site before but after going through some of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 87. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this info So i’m glad to express that I have a very good uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much surely will make certain to don?t overlook this site and give it a look on a constant basis.

 88. I have been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.