Menu

Osa 9: Kas prokuratuuril on kohtutega enamusel juhtudel asjad juba ette kokku lepitud?

55 kommentaari

30.10.2020 tuli uudis, et  aasta prokuröriks nimetati juhtiv riigiprokurör Taavi Pern ! 

 

Tänaseks on sellest uudisest möödas nädal ning arvasin, et see on juba vana uudis ning ei vääriks pikemat tähelepanu, aga kui meediat vaadata, siis muudkui tuleb ja tuleb aasta prokuröri suhtes aina uusi ja uusi reportaaže. Tähelepanuväärne on aga see, et viimastest (03.11.2020 ja 04.11.2020) kajastustest on ära „kadunud“ viited T.Perni suurtele töötulemustele seoses kahtlustuse esitamisega kohtunikule, advokaadile, politseinikule.

 

 

Isikute tunnustamine heade töötulemuste eest on igati tänuväärne, aga kes see  aasta prokurör siiski on ?

 

Riigiprokuratuuri kodulehel avaldatud infost nähtub, et aasta prokuröri aunimetusega märgitakse ära väljapaistvamate töötulemustega prokuröre alates 2002. aastast. Aasta prokuröri aunimetuse andmise eesmärk on tunnustada ja tänada prokuröri, kes on viimase aasta jooksul (perioodil oktoober kuni september) oma heade töötulemustega eriliselt silma paistnud. Aasta prokurör valitakse kõigi prokuratuuri prokuröride seast. Kandidaate prokuröride hulgast seavad üles ringkonnaprokuratuurid juhtivprokuröri ja Riigiprokuratuuri osakonnad juhtiva riigiprokuröri kaudu riigi peaprokuröri poolt määratud kuupäevaks. Aunimetuse saajad valitakse tegude kirjelduse alusel juhtivprokuröride ja riigi peaprokuröri poolt selleks korraldatud nõupidamisel hääletamise teel.

 

Huvitav on see, et 30.10.2020 õhtul on ajalehes Postimees toodud välja Riigiprokuratuuri põhistus, et aasta prokuröri võitjaks tuli Taavi Pern ja peaprokuröri poolt antud selgitusest nähtuvalt ei olnudki T. Perni puhul võimalik tuua välja üht konkreetset tegu – tunnustuse on ta teeninud oma töö eest Riigiprokuratuuri süüdistusosakonna juhina, mis tähendab pidevat tööd ühtaegu nii osakonna administratiivse juhina kui ka riigiprokuröridele sisulise nõuandmist Eesti kõige raskemate ja mahukamate kuritegude menetlemisel.

 

„Selle kõrvalt on Taavi ise kohtus esindanud riiklikku süüdistust näiteks Edgar Savisaarele altkäemaksu andnud ärimeeste kriminaalasjas ning tema juhtimisel on korruptsioonikuritegudes esitatud kahtlustused muuhulgas kohtunikule, advokaadile ning politseiametnikule. Samuti hinnatakse Taavi võimet ka kõige pingelisemates olukordades kolleegidesse toetavalt ja sõbralikult suhtuda.“  

 

Kuidas suhtuda peaprokuröri põhjendusse jättes kõrvale asjaolu, et olen ise korruptsioonikuriteos kahtlustatav advokaat? 

 

 

T. Perni 2020 aasta prokuröriks valimisel olid sisulised põhjendused järgmised:

1) T. Pern on andnud nõu teistele riigiprokuröridele

Kas tegemist ei ole mitte juhtiva riigiprokuröri tavalise tööga

2) on kohtus esindanud riiklikku süüdistust näiteks E.Savisaarele altkäemaksu andnud ärimeeste kriminaalasjas  

E. Savisaare osas lõpetati menetlus juba mitu aastat tagasi ja nende ärimeeste osas on ju menetlus  pooleli (esimene aste mõistis nendest enamuse õigeks ja ringkonnakohus teatud osas muutis maakohtu otsust, kuid hetkel on asi Riigikohtus).  

3) T. Perni juhtimisel on korruptsioonikuritegudes esitatud kahtlustused muuhulgas kohtunikule, advokaadile ning politseiametnikule.

 

Kõlab uskumatuna, et aasta prokuröri tiitli andmise üheks põhjuseks on kahtlustuse esitamine kohtunikule, advokaadile ja politseinikule.

Tekib küsimus, kas Eesti Vabariigis kehtib jätkuvalt süütuse presumptsiooni põhimõte või mitte. 

Kas Eestis kehtib põhiseadus ainult teatud ulatuses ?!  

 

Kas kahtlustuse esitamine ongi juba aluseks väga headele töötulemustele?  Taolisest peaprokuröri ja juhtivprokuröri poolt avalikkusele antud hinnangust seoses kahtlustuse esitamisega kohtunikule, advokaadile on piisavalt selgelt järeldatav, et peaprokuröri ja juhtivprokuröri jaoks on see töötulemus – kahtlustuse esitamine kohtunikule ja advokaadile juba ette kohtutega ära kooskõlastatud ja süüdimõistmine iseenesest mõistetav!  

 

Eelmisel aastal pole mitte ühtegi teist kohtunikku, kellele koos advokaadiga kahtlustus esitati ! On ju selge, millisele kohtunikule ja advokaadile kahtlustuse esitamisele on peaprokurör ja juhtivprokurör T. Pern oma väga heades töötulemustes viidanud. Ma ei alahinda prokuröride tööd, kuid põhjendus kui selline on minu jaoks küüniline ja ilmselgelt näitab prokuratuuri ülimat seotust ja enesekindlust ning sellega seoses ka kohtutega juba ette tehtud kooskõlastatust selle kohtuniku ja advokaadi süüdimõistmisel.    

 

 

On ju teada, et T. Perni poolt kohtunikule ja advokaadile koostatud süüdistuse teksti osas saatis Riigikohtu üldkogu 08.10.2020 peaprokuröri taotluse tagasi, kuna prokuratuuri poolt kohtule esitatud taotluses kirjeldatud süüdistuse tekst on laialivalguv, raskesti jälgitav, vastuoluline, sisaldas ebaolulisi kõrvalekaldeid faktiväidetele, millel ei ole isiku karistusõigusliku vastutuse seisukohalt õiguslikku tähendust või pole selles küllaldaselt kirjeldatud kuriteokoosseisu täitmise eelduseks olevaid faktilisi asjaolusid.

 

 

Pean tunnistama, et riigi peaprokurör Parmase poolt on tõesti väga soliidne, kui T. Perni poolt peaprokurörile taolise teksti – „ämbri“ allkirjastamiseks ette sokutamise eest ja Riigikohtu poolse peaprokuröri aadressil tehtud pretsedenditu kriitika eest otsustas peaprokurör T. Perni hoopis kiita ja nimetada ta aasta prokuröriks!

 

Taoline peaprokuröri tegevus on täielik vastand sellele, mida ta ise enda tulevase (s.t. praeguse) tegevuse kohta arvas ja tema kolleegid 03.12.2019 Eesti Ekspressis kirjutasid: 

https://ekspress.delfi.ee/persoon/peaprokuroriks-kandideeriv-kohtunik-parmas-vabandas-mary-krossi-skandaali-parast?id=88260555

 

Juhan Sarv ja Sten Lind aga räägivad Ekspressile sama juttu: paljud prokurörid ei oska kirjutada arusaadavat süüdistust!

 

 

Meeletult pikad ja lohisevad laused,“ kurdab Lind. „Ajaloolised väärarusaamad süüdistusakti kirjutamisest on prokuratuuris väga sügavalt juurdunud,“ täiendab Sarv.

„Riigikohtu suuniseid süüdistusaktide koostamise kohta sisuliselt ignoreeritakse. Lähtutakse sellest, et alati on nii tehtud ja nii ongi õige. Andresel selle traditsiooni taaka kaelas ei ole.“

Ehk Parmas oskab ka keerulistel juurateemadel end arusaadavalt väljendada ja loodetavasti suudab seda ka prokuröridele õpetada.

 

 

„Tänu“ T. Pernile sai A. Parmas nüüd ka selle kolleegide poolt aasta tagasi viidatud taaga kaela! 

Õigusriigi olemusega ei saa olla kooskõlas see, et tunnustusi jagatakse selle eest, et prokuratuur käitub ebaseaduslikult ja lohakalt ning isikute põhiõigusi ehk siis Eesti Vabariigi põhiseaduse printsiipe jämedalt rikkudes.

 

Tegemist on prokuratuuri piiramatu ning kontrollimatu võimu rõhutamisega ning „näitamisega“ , et prokuratuuril on kohtutega enamusel juhtudel asja-d juba ette kokku lepitud !  Jah tõesti, Riigikohtu 08.10.2020 üldkogu otsus püüdis seda olukorda tasakaalustada aga 30.10.2020 T.Perni aasta prokuröriks tunnistamine ja peaprokuröri põhjendused näitavad, et see 08.10.2020 Riigikohtu poolt tagastamine oli erand ja edaspidi  seda enam ei juhtu ! 

Nüüd kuu aega hiljem kinnitatakse , et kõik on jätkuvalt prokuratuuri kontrolli all!   

 

Saan aru, et olen antud olukorras teatud osas subjektiivne aga ausa kriminaalmenetluse ja õigusemõistmisega ei ole ja ei saa taoline prokuratuuri tegevus olla kooskõlas! 

 

Loomulikult saab iga antud postitust lugev isik ise otsustada, kas peaprokuröri tegevus ja avalikkusele esitatud põhjendused on nende senini Eestis deklareeritud põhimõtete ja senini aasta prokuröriks valitud isikute printsiipidega kooskõlas. 

 

Kõigil on võimalik tutvuda Riigiprokuratuuri kodulehel oleva aasta prokuröri aunimetuse andmise statuudiga ja anda oma hinnang selle kohta, kas tegemist oli T.Perni tunnustamise ja tänamisega, sest ta on viimase aasta jooksul (perioodil oktoober kuni september) oma „väga heade“ töötulemustega eriliselt silma paistnud või on tegemist millegi muuga. 

JAGA POSTITUST

55 thoughts on “Osa 9: Kas prokuratuuril on kohtutega enamusel juhtudel asjad juba ette kokku lepitud?”

 1. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site offered us with valuable information to work on. You’ve done a formidable job and our entire community will be thankful to you.

 2. Good day very nice website!! Man .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally…I am satisfied to seek out a lot of useful information here in the put up, we want work out more strategies in this regard, thank you for sharing.

 3. I think this site holds some very superb information for everyone :D. “Do not go where the path may lead, go instead where there is no path and leave a trail.” by Ralph Waldo Emerson.

 4. Whats up very nice website!! Guy .. Beautiful ..
  Wonderful .. I will bookmark your site and take the feeds also?
  I am glad to search out so many helpful information here in the post,
  we need work out more strategies in this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 5. If some one needs to be updated with hottest technologies afterward he
  must be pay a visit this web site and be up to
  date all the time.

 6. Hi every one, here every one is sharing these familiarity, therefore it’s fastidious to read this weblog,
  and I used to go to see this weblog every day.

 7. Hello there, simply turned into aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate should you continue this in future. A lot of other people will be benefited from your writing. Cheers!

 8. You can definitely see your expertise in the article you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. Always go after your heart.

 9. I believe what you postedtypedbelieve what you postedtypedthink what you postedwrotethink what you postedwrotesaidWhat you postedwrote was very logicala bunch of sense. But, what about this?think about this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?typed a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titlesomethingheadlinetitle that grabbed people’s attention?maybe get a person’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little plain. You ought to look at Yahoo’s home page and watch how they createwrite news headlines to get viewers to click. You might add a related video or a pic or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it might bring your postsblog a little livelier.

 10. I got this website from my friend who informed me regarding this site and now this time I am visiting this website and reading very informative posts at this place.

 11. I don’t even know the way I ended up here, however I assumed this submit used to be good. I don’t realize who you are however definitely you are going to a famous blogger for those who are not already. Cheers!

 12. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 13. Your way of explaining everything in this piece of writing is in fact good, all can without difficulty understand it, Thanks a lot.

 14. Wonderful post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Thanks!

 15. Howdy! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my iphone4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. With thanks!

 16. Whats up this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 17. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 18. Its like you read my mind! You seem to know so much approximately this, like you wrote the guide in it or something. I think that you could do with some % to drive the message house a bit, however other than that, this is wonderful blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 19. magnificent publish, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not realize this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 20. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 21. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & aid other users like its helped me. Good job.

 22. This design is spectacular! You obviously know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.