Menu

Osa 9: Kas prokuratuuril on kohtutega enamusel juhtudel asjad juba ette kokku lepitud?

167 kommentaari

30.10.2020 tuli uudis, et  aasta prokuröriks nimetati juhtiv riigiprokurör Taavi Pern ! 

 

Tänaseks on sellest uudisest möödas nädal ning arvasin, et see on juba vana uudis ning ei vääriks pikemat tähelepanu, aga kui meediat vaadata, siis muudkui tuleb ja tuleb aasta prokuröri suhtes aina uusi ja uusi reportaaže. Tähelepanuväärne on aga see, et viimastest (03.11.2020 ja 04.11.2020) kajastustest on ära „kadunud“ viited T.Perni suurtele töötulemustele seoses kahtlustuse esitamisega kohtunikule, advokaadile, politseinikule.

 

 

Isikute tunnustamine heade töötulemuste eest on igati tänuväärne, aga kes see  aasta prokurör siiski on ?

 

Riigiprokuratuuri kodulehel avaldatud infost nähtub, et aasta prokuröri aunimetusega märgitakse ära väljapaistvamate töötulemustega prokuröre alates 2002. aastast. Aasta prokuröri aunimetuse andmise eesmärk on tunnustada ja tänada prokuröri, kes on viimase aasta jooksul (perioodil oktoober kuni september) oma heade töötulemustega eriliselt silma paistnud. Aasta prokurör valitakse kõigi prokuratuuri prokuröride seast. Kandidaate prokuröride hulgast seavad üles ringkonnaprokuratuurid juhtivprokuröri ja Riigiprokuratuuri osakonnad juhtiva riigiprokuröri kaudu riigi peaprokuröri poolt määratud kuupäevaks. Aunimetuse saajad valitakse tegude kirjelduse alusel juhtivprokuröride ja riigi peaprokuröri poolt selleks korraldatud nõupidamisel hääletamise teel.

 

Huvitav on see, et 30.10.2020 õhtul on ajalehes Postimees toodud välja Riigiprokuratuuri põhistus, et aasta prokuröri võitjaks tuli Taavi Pern ja peaprokuröri poolt antud selgitusest nähtuvalt ei olnudki T. Perni puhul võimalik tuua välja üht konkreetset tegu – tunnustuse on ta teeninud oma töö eest Riigiprokuratuuri süüdistusosakonna juhina, mis tähendab pidevat tööd ühtaegu nii osakonna administratiivse juhina kui ka riigiprokuröridele sisulise nõuandmist Eesti kõige raskemate ja mahukamate kuritegude menetlemisel.

 

„Selle kõrvalt on Taavi ise kohtus esindanud riiklikku süüdistust näiteks Edgar Savisaarele altkäemaksu andnud ärimeeste kriminaalasjas ning tema juhtimisel on korruptsioonikuritegudes esitatud kahtlustused muuhulgas kohtunikule, advokaadile ning politseiametnikule. Samuti hinnatakse Taavi võimet ka kõige pingelisemates olukordades kolleegidesse toetavalt ja sõbralikult suhtuda.“  

 

Kuidas suhtuda peaprokuröri põhjendusse jättes kõrvale asjaolu, et olen ise korruptsioonikuriteos kahtlustatav advokaat? 

 

 

T. Perni 2020 aasta prokuröriks valimisel olid sisulised põhjendused järgmised:

1) T. Pern on andnud nõu teistele riigiprokuröridele

Kas tegemist ei ole mitte juhtiva riigiprokuröri tavalise tööga

2) on kohtus esindanud riiklikku süüdistust näiteks E.Savisaarele altkäemaksu andnud ärimeeste kriminaalasjas  

E. Savisaare osas lõpetati menetlus juba mitu aastat tagasi ja nende ärimeeste osas on ju menetlus  pooleli (esimene aste mõistis nendest enamuse õigeks ja ringkonnakohus teatud osas muutis maakohtu otsust, kuid hetkel on asi Riigikohtus).  

3) T. Perni juhtimisel on korruptsioonikuritegudes esitatud kahtlustused muuhulgas kohtunikule, advokaadile ning politseiametnikule.

 

Kõlab uskumatuna, et aasta prokuröri tiitli andmise üheks põhjuseks on kahtlustuse esitamine kohtunikule, advokaadile ja politseinikule.

Tekib küsimus, kas Eesti Vabariigis kehtib jätkuvalt süütuse presumptsiooni põhimõte või mitte. 

Kas Eestis kehtib põhiseadus ainult teatud ulatuses ?!  

 

Kas kahtlustuse esitamine ongi juba aluseks väga headele töötulemustele?  Taolisest peaprokuröri ja juhtivprokuröri poolt avalikkusele antud hinnangust seoses kahtlustuse esitamisega kohtunikule, advokaadile on piisavalt selgelt järeldatav, et peaprokuröri ja juhtivprokuröri jaoks on see töötulemus – kahtlustuse esitamine kohtunikule ja advokaadile juba ette kohtutega ära kooskõlastatud ja süüdimõistmine iseenesest mõistetav!  

 

Eelmisel aastal pole mitte ühtegi teist kohtunikku, kellele koos advokaadiga kahtlustus esitati ! On ju selge, millisele kohtunikule ja advokaadile kahtlustuse esitamisele on peaprokurör ja juhtivprokurör T. Pern oma väga heades töötulemustes viidanud. Ma ei alahinda prokuröride tööd, kuid põhjendus kui selline on minu jaoks küüniline ja ilmselgelt näitab prokuratuuri ülimat seotust ja enesekindlust ning sellega seoses ka kohtutega juba ette tehtud kooskõlastatust selle kohtuniku ja advokaadi süüdimõistmisel.    

 

 

On ju teada, et T. Perni poolt kohtunikule ja advokaadile koostatud süüdistuse teksti osas saatis Riigikohtu üldkogu 08.10.2020 peaprokuröri taotluse tagasi, kuna prokuratuuri poolt kohtule esitatud taotluses kirjeldatud süüdistuse tekst on laialivalguv, raskesti jälgitav, vastuoluline, sisaldas ebaolulisi kõrvalekaldeid faktiväidetele, millel ei ole isiku karistusõigusliku vastutuse seisukohalt õiguslikku tähendust või pole selles küllaldaselt kirjeldatud kuriteokoosseisu täitmise eelduseks olevaid faktilisi asjaolusid.

 

 

Pean tunnistama, et riigi peaprokurör Parmase poolt on tõesti väga soliidne, kui T. Perni poolt peaprokurörile taolise teksti – „ämbri“ allkirjastamiseks ette sokutamise eest ja Riigikohtu poolse peaprokuröri aadressil tehtud pretsedenditu kriitika eest otsustas peaprokurör T. Perni hoopis kiita ja nimetada ta aasta prokuröriks!

 

Taoline peaprokuröri tegevus on täielik vastand sellele, mida ta ise enda tulevase (s.t. praeguse) tegevuse kohta arvas ja tema kolleegid 03.12.2019 Eesti Ekspressis kirjutasid: 

https://ekspress.delfi.ee/persoon/peaprokuroriks-kandideeriv-kohtunik-parmas-vabandas-mary-krossi-skandaali-parast?id=88260555

 

Juhan Sarv ja Sten Lind aga räägivad Ekspressile sama juttu: paljud prokurörid ei oska kirjutada arusaadavat süüdistust!

 

 

Meeletult pikad ja lohisevad laused,“ kurdab Lind. „Ajaloolised väärarusaamad süüdistusakti kirjutamisest on prokuratuuris väga sügavalt juurdunud,“ täiendab Sarv.

„Riigikohtu suuniseid süüdistusaktide koostamise kohta sisuliselt ignoreeritakse. Lähtutakse sellest, et alati on nii tehtud ja nii ongi õige. Andresel selle traditsiooni taaka kaelas ei ole.“

Ehk Parmas oskab ka keerulistel juurateemadel end arusaadavalt väljendada ja loodetavasti suudab seda ka prokuröridele õpetada.

 

 

„Tänu“ T. Pernile sai A. Parmas nüüd ka selle kolleegide poolt aasta tagasi viidatud taaga kaela! 

Õigusriigi olemusega ei saa olla kooskõlas see, et tunnustusi jagatakse selle eest, et prokuratuur käitub ebaseaduslikult ja lohakalt ning isikute põhiõigusi ehk siis Eesti Vabariigi põhiseaduse printsiipe jämedalt rikkudes.

 

Tegemist on prokuratuuri piiramatu ning kontrollimatu võimu rõhutamisega ning „näitamisega“ , et prokuratuuril on kohtutega enamusel juhtudel asja-d juba ette kokku lepitud !  Jah tõesti, Riigikohtu 08.10.2020 üldkogu otsus püüdis seda olukorda tasakaalustada aga 30.10.2020 T.Perni aasta prokuröriks tunnistamine ja peaprokuröri põhjendused näitavad, et see 08.10.2020 Riigikohtu poolt tagastamine oli erand ja edaspidi  seda enam ei juhtu ! 

Nüüd kuu aega hiljem kinnitatakse , et kõik on jätkuvalt prokuratuuri kontrolli all!   

 

Saan aru, et olen antud olukorras teatud osas subjektiivne aga ausa kriminaalmenetluse ja õigusemõistmisega ei ole ja ei saa taoline prokuratuuri tegevus olla kooskõlas! 

 

Loomulikult saab iga antud postitust lugev isik ise otsustada, kas peaprokuröri tegevus ja avalikkusele esitatud põhjendused on nende senini Eestis deklareeritud põhimõtete ja senini aasta prokuröriks valitud isikute printsiipidega kooskõlas. 

 

Kõigil on võimalik tutvuda Riigiprokuratuuri kodulehel oleva aasta prokuröri aunimetuse andmise statuudiga ja anda oma hinnang selle kohta, kas tegemist oli T.Perni tunnustamise ja tänamisega, sest ta on viimase aasta jooksul (perioodil oktoober kuni september) oma „väga heade“ töötulemustega eriliselt silma paistnud või on tegemist millegi muuga. 

JAGA POSTITUST

167 thoughts on “Osa 9: Kas prokuratuuril on kohtutega enamusel juhtudel asjad juba ette kokku lepitud?”

 1. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site offered us with valuable information to work on. You’ve done a formidable job and our entire community will be thankful to you.

 2. Good day very nice website!! Man .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally…I am satisfied to seek out a lot of useful information here in the put up, we want work out more strategies in this regard, thank you for sharing.

 3. I think this site holds some very superb information for everyone :D. “Do not go where the path may lead, go instead where there is no path and leave a trail.” by Ralph Waldo Emerson.

 4. Whats up very nice website!! Guy .. Beautiful ..
  Wonderful .. I will bookmark your site and take the feeds also?
  I am glad to search out so many helpful information here in the post,
  we need work out more strategies in this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 5. If some one needs to be updated with hottest technologies afterward he
  must be pay a visit this web site and be up to
  date all the time.

 6. Hi every one, here every one is sharing these familiarity, therefore it’s fastidious to read this weblog,
  and I used to go to see this weblog every day.

 7. Hello there, simply turned into aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate should you continue this in future. A lot of other people will be benefited from your writing. Cheers!

 8. You can definitely see your expertise in the article you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. Always go after your heart.

 9. I believe what you postedtypedbelieve what you postedtypedthink what you postedwrotethink what you postedwrotesaidWhat you postedwrote was very logicala bunch of sense. But, what about this?think about this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?typed a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titlesomethingheadlinetitle that grabbed people’s attention?maybe get a person’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little plain. You ought to look at Yahoo’s home page and watch how they createwrite news headlines to get viewers to click. You might add a related video or a pic or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it might bring your postsblog a little livelier.

 10. I got this website from my friend who informed me regarding this site and now this time I am visiting this website and reading very informative posts at this place.

 11. I don’t even know the way I ended up here, however I assumed this submit used to be good. I don’t realize who you are however definitely you are going to a famous blogger for those who are not already. Cheers!

 12. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 13. Your way of explaining everything in this piece of writing is in fact good, all can without difficulty understand it, Thanks a lot.

 14. Wonderful post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Thanks!

 15. Howdy! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my iphone4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. With thanks!

 16. Whats up this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 17. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 18. Its like you read my mind! You seem to know so much approximately this, like you wrote the guide in it or something. I think that you could do with some % to drive the message house a bit, however other than that, this is wonderful blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 19. magnificent publish, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not realize this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 20. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 21. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & aid other users like its helped me. Good job.

 22. This design is spectacular! You obviously know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 23. This is the right blog for anybody who really wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want toHaHa). You definitely put a new spin on a topic that’s been written about for many years. Great stuff, just great!

 24. Онлайн казино радует своих посетителей более чем двумя тысячами увлекательных игр от ведущих разработчиков.

 25. Онлайн казино отличный способ провести время, главное помните, что это развлечение, а не способ заработка.

 26. Ищете надежного подрядчика для устройства стяжки пола в Москве? Обратитесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предлагаем услуги по залитию стяжки пола любой сложности и площади, а также гарантируем высокое качество работ.

 27. С механизированной штукатуркой стен от mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru ремонт становится не только быстрым, но и качественным. Попробуйте самостоятельно, вы не разочаруетесь!

 28. Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 29. Механизированная штукатурка стен от mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru – это оптимальное сочетание цены, качества и скорости.

 30. Its like you read my mind! You seem to understand so much approximately this, like you wrote the guide in it or something. I think that you simply could do with some % to pressure the message house a bit, however other than that, this is fantastic blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 31. I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are wonderful! Thanks!

 32. Hey There. I found your blog using msn. This is a very smartly written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback.

 33. Наслаждайся невероятными моментами и выигрышами в игре Лаки Джет на официальном сайте 1win. Играй в Lucky Jet на деньги и забудь о скуке – непредсказуемые полеты и крупные выигрыши ждут тебя!

 34. Hi to every one, since I am in fact keen of reading this weblog’s post to be updated regularly. It contains good information.

 35. I don’t know if it’s just me or if everyone else experiencing problems with your blog. It appears like some of the text on your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This might be a problem with my browser because I’ve had this happen before. Cheers

 36. What’s up to all, how is everything, I think every one is getting more from this web site, and your views are good in favor of new viewers.

 37. When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there a means you can remove me from that service? Cheers!

 38. Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing for your feed and I hope you write again soon!

 39. I was pretty pleased to find this web site. I wanted to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely enjoyed every bit of it and I have you book marked to check out new stuff on your website.

 40. I was pretty pleased to find this web site. I want to to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely savored every bit of it and I have you saved as a favorite to see new things on your blog.

 41. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your site in my social networks!

 42. Can I just say what a relief to find somebody that actually knows what they’re talking about on the web. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. More people must read this and understand this side of the story. It’s surprising you’re not more popular since you surely have the gift.

 43. hi!,I love your writing so so much! proportion we communicate more approximately your post on AOL? I need an expert in this space to unravel my problem. May be that is you! Taking a look forward to see you.

 44. I am extremely inspired together with your writing talents and alsowell as with the format on your blog. Is this a paid subject or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to peer a nice blog like this one nowadays..

 45. It’s really a cool and helpful piece of information. I’m satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 46. It’s remarkable to pay a visit this site and reading the views of all friends regarding this piece of writing, while I am also keen of getting familiarity.

 47. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Appreciate it

 48. Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 49. We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with helpful information to work on. You have performed an impressive activity and our whole community might be grateful to you.

 50. After looking over a few of the blog posts on your site, I really like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and let me know what you think.

 51. Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too great. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a great website.

 52. It is not my first time to pay a visit this website, i am visiting this web site dailly and take pleasant data from here daily.

 53. Hi, i think that i saw you visited my weblog so i got here to go back the favor?.I am trying to in finding things to improve my website!I guess its good enough to use some of your concepts!!

 54. Quando tiver dúvidas sobre as atividades de seus filhos ou a segurança de seus pais, você pode hackear seus telefones Android em seu computador ou dispositivo móvel para garantir a segurança deles. Ninguém pode monitorar o tempo todo, mas há um software espião profissional que pode monitorar secretamente as atividades dos telefones Android sem alertá-los.

 55. Thanks for ones marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you might be a great author. I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back very soon. I want to encourage yourself to continue your great job, have a nice afternoon!

 56. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 57. Thank you for the auspicious writeup. It if truth be told was a leisure account it. Glance complex to far introduced agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 58. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. thanks a lot

 59. Wow that was odd. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say wonderful blog!

 60. I used to be recommended this website by way of my cousin. I am not sure whether this publish is written through him as no one else recognise such distinct approximately my difficulty. You are wonderful! Thank you!

 61. It’s remarkable to visit this website and reading the views of all friends about this piece of writing, while I am also eager of getting experience.

 62. I will right away take hold of your rss as I can not in finding your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please allow me realize so that I may just subscribe. Thanks.

 63. I take pleasure in, cause I found exactly what I used to be taking a look for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 64. Great article! This is the type of information that are meant to be shared around the web. Disgrace on the seek engines for now not positioning this publish upper! Come on over and talk over with my site . Thank you =)

 65. We stumbled over here coming from a different web page and thought I might check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to checking out your web page yet again.

 66. Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance. I must say that you’ve done a superb job with this. In addition, the blog loads very fast for me on Safari. Exceptional Blog!

 67. I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now 😉

 68. Thanks for a marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you can be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will often come back at some point. I want to encourage continue your great job, have a nice morning!

 69. Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it expand over time.

 70. Hi there everybody, here every one is sharing these knowledge, thus it’s nice to read this weblog, and I used to go to see this webpage everyday.

 71. I am extremely inspired with your writing skills and alsowell as with the layout on your blog. Is this a paid topic or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays..

 72. Thanks for your marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you’re a great author. I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back sometime soon. I want to encourage you to ultimately continue your great job, have a nice weekend!

 73. Hi there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 74. Terrific article! This is the type of information that are meant to be shared around the web. Disgrace on the seek engines for not positioning this post upper! Come on over and discuss with my web site . Thank you =)

 75. I appreciate, cause I found exactly what I used to be looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 76. Hello! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to give it a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Superb blog and terrific design and style.

 77. Hi excellent blog! Does running a blog like this take a massive amount work? I have very little knowledge of programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I just needed to ask. Appreciate it!

 78. Its like you read my mind! You seem to know so much approximately this, like you wrote the ebook in it or something. I think that you simply could do with some % to drive the message house a bit, however other than that, this is fantastic blog. A great read. I’ll definitely be back.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.