Menu

„Spioonide sild“, altkäemaks ja toimingupiirangud Eesti Vabariigis (osa 2)

531 kommentaari

Vandeadvokaat Olev Kuklase arutleb toimingupiirangute ja õigusriigi üle Eesti Vabariigis. Postitus on jagatud kolmeks osas. Kui Teil jäi lugemata osa 1, siis see on kättesaadav SIIN.

„Õigusriiklik õigusemõistmine? Ette nägemine?“

 

Tulles tagasi filmi „Spioonide sild“ juurde, siis seal suudab advokaat J.Donovan oma kliendi, nõukogude spiooni Rudolf Abeli, surmanuhtlusest päästa. Advokaat teeb seda Ameerika rahva suureks meelehärmiks, sest „õigusriiklik õigusemõistmine pidi ette nägema“ spiooni saatmise elektritoolile! Nii filmis kui tegelikkuses seda ei juhtunud! 

 

Miks? 

 

Kes tähelepanelikult filmi vaatas, nägi et peale „õigusriikliku“ vandekohtu poolt spiooni kõigis kolmes episoodis süüditunnistamist jäi kohtunikule vaid formaalne ülesanne langetada süüdimõistev otsus, mille osas 90% ameeriklastest eeldas surmanuhtlust! Nagu algselt kohtuniku hoiakust nähtus, siis oleks kohtunik otsuse ka taoliselt langetanud. 

 

altkäemaks ja toimingupiirangud Eesti Vabariigis

 

Kohtuniku nõupidamisetoa saladus?

 

 

Selle asemel, et „õigusriigis“ eksisteerivat erapooletust ja kohtuniku nõupidamisetoa saladust mitte rikkuvalt otsus ära oodata, läheb aga advokaat Donovan kohtuniku juurde koju (ta tunneb teda ja tema naist ka isiklikult!) ning asub kohtunikku vahetult süüdimõistva otsuse tegemise eelselt mõjutama! Minu arvates pole oluline see, millised „geniaalsed põhjendused“ advokaat esitas, kuigi need olid filmis kenasti argumenteeritud ja esitatud väliselt Ameerika ja inimlikkuse huvides. 

 

Märkimisväärne on asjaolu, et advokaat Donovan räägib/veenab/mõjutab just selles kriminaalmenetluses kohe lähiajal otsust tegeva kohtunikuga ja kohtuniku kodus otsesõnu, et tema kliendi R. Abeli karistus ei peaks olema surmanuhtlus! Ta püüab kohtunikku suunata tegema otsust nii nagu advokaat tahab! Seejuures osutab advokaat Donovan kohtunikule ja tema abikaasale teene (väliselt küll viisakuse ja formaalsusena), hoides käes kohtuniku ja naise joogiklaase ajal, kui kohtunik tegeles oma lipsu paika seadmisega jne. 

 

 

Milline oli advokaadi poolt sõnalise mõjutamise ja samuti nn. viisakustena teenete osutamise tulemus? 

 

Advokaadil õnnestus kohtuniku kodus saavutada kohtunikuga „vaimne side“ ja kohtunik tegigi otsuse teistmoodi kui Ameerika rahvas oli algselt oodanud ning teistmoodi kui oli kohtuniku algsest hoiakust võimalik eeldada! Kohtunik tegi otsuse täpselt nii nagu oli advokaat kohtunikule ettepaneku/mõjutuse teinud, st nii nagu advokaat oli mõjutanud/selgitanud (formaalselt „kohtuniku nõupidamisetoas olles“). 

 

Kas kohtunik või advokaat sai sellest mõjutustegevusest ning advokaadi/kliendi kasuks otsustamisest isiklikku kasu? 

 

Kindlasti sai advokaat Donovan kasu oma kliendile kui ka endale või oma büroole, sest nagu nähtub tema edaspidisest elust oli tema ka väga paljude järgnevate spioonide vahetamise vahendaja. Muidugi sai põhilise kasu klient, aga see teema huvitas ka advokaati nii emotsionaalselt kui ka materiaalselt, sest ta sai sellest nii materiaalset kui mittemateriaalset kasu ja  kuulsust? 

 

 

Kas toimingupiirangu rikkumise koosseis on täidetud ka kohtuniku suhtes, kui ta advokaadiga heades isiklikes perekondlikes suhetes olles omab advokaadiga nii varasemat kui hilisemat jätkuvat head suhet? 
 
Kas kohtunik ei oleks pidanud peale taolist advokaadi mõjutustegevust antud protsessist taanduma?

 

 

Eestis kehtivate toimingupiirangu rikkumisega seonduvate õigusaktide tõlgendusest lähtuvalt polegi ju oluline kas ja kes otsest kasu saab. Piisab vaid eeldusest, et kunagi saab kasu või et oli isiklik-perekondlik suhe, mistõttu oli hea suhte jätkamisel ju vaimne side ja ka kasu olemas!  

 

 

Kuidas käsitleda antud olukorda Eesti tingimustes? 

 

Tänase käsitluse kohaselt lisaks sellele, et kohtunik oleks pidanud taanduma, oleks kohtunik Eesti tingimustes toime pannud veel ka selle müstilise toimingupiirangu rikkumise ja/või sai advokaadilt taolise teene läbi tasuta/teenena altkäemaksu, sest peale advokaadi poolt teene osutamist ja kohtuniku mõjutamist tegi kohtunik just täpselt niisuguse otsuse nagu advokaat mõjutas/selgitas/soovis. Tundub absurdne konstruktsioon aga tänases Eestis tegelik reaalsus.  

 

Kas Eestis on tegemist korruptsiooni paranoiaga ! 

 

Üle 25 aasta tegutsenud juristina püüan ikkagi veel mõtelda positiivselt! Nii Ameerikas kui ka näiteks Saksamaal, kus olen samuti viibinud paljudel kohtuistungitel, oman häid kolleege ja koostööpartnereid,  olen enamusel juhtudel kogenud advokaadi ja kohtuniku vahel sõbralikke ning mõistlikke suhteid! Mida tähendavad mõistlikud suhted? Seda, et ei kohtalõputut „paranoiat“, kahtlustamist, et advokaat mõjutab kuidagi, kas suhtlemise või „vaimse sideme“ või mistahes teene osutamisega! 

 

altkäemaks ja toimingupiirangud Eesti Vabariigis

Kohtunikuga suhtlemine välisriikide praktikas?

 

Mind kui välismaalast on näiteks Saksamaal ja ka mitmetes teistes riikides korduvalt peale kohtuistungit koos kohaliku advokaadiga kutsutud kohtuniku poolt oma kabinetti „kohvi jooma“ ! Seda on tehtud avalikult ja mitte avalikult, kohe peale kohtuistungit, nii et seda on paljudel juhtudel kuulnud ka teise poole advokaat või prokurör. Ma pole kunagi kohanud olukorda, kus teise poole advokaat või prokurör leiaks, et see olukord või kohtuniku hea suhe teise poole advokaadiga tekitaks kuidagi kahtlusi kohtuniku erapooletuses või professionaalsuses!  

 

Loomulikult oli kohtuniku eesmärk lihtsalt suhelda teise riigi kolleegiga, rääkida õigussüsteemist, kohtupraktikast ning tavaliselt kingitakse kohtunikule mingi Eesti riigiga seotud suveniiri/pisiasi. Kas Saksamaa kolleegile tekkis või võis tekkida taolisest suhtlemisest mingit kasu/mõju! Eesti tänase korruptsiooni etaloni järgi kindlasti tekkis!          

 

Kas korruptsiooni pendel liigub teise äärmusse! 

 

Eestis ei olnud veel 10 – 15 aastat tagasi taolist paranoiat nagu me kohtame praegu! Täna on meil ümberringi „kõikjal“ korruptandid ehk siis „rahvavaenlased“ jne. Me oleme iseseisvad olnud juba üle 25 aasta  aga iga nädal kuuleme muudkui et ikka ja jälle on meie ümber korruptsioon, korruptsioon ! 

 

Milles siis on probleem, et me ei ole suutnud ca. 25 aastaga miskit ära teha? Kas tegelikkuses ei ole antud korruptsiooni pideva otsimise ja „pideva leidmise“ taga mitte soov kellelegi jälle „ära teha“, kedagi kohe viivitamatult ja vähimate kahtluste ilmnemisel kohe vangi panna, ajakirjanduses ilma kohtumõistmiseta täielikult „sopaga üle valada“. Isegi kui keegi, juba ette süüdimõistetud korruptant-rahvavaenlane, „juhuslikult“ õigeks mõistetakse (näiteks A. Suvorovi kriminaalasi) , siis on vajalik ajakirjanduse kaudu isiku mustamiseks tegeleda veel n-ö jätkutegevusega, „rahvavaenlase tiitli kinnistamiseks“, esitades ajakirjanduses erinevaid pealtkuulamise lõike, sõltumata sellest kas need on tekstist välja rebitud või mitte!  Taoline olukord peaks selgelt meenutama mitmeid eelmise riigikorra teatud perioode, aga „kes seda ajalugu ikka tahab enam mäletada“.  

 

Ajalugu: tõendite kadumine ja mõjutamine

 

Ajaloost on kõigile teada J.F. Kennedy tapmine ja seniajani tapjate mitteleidmine aga väga vähesed teavad seda, milline „triangel“ käis ka tookord, tapmisele järgnevatel aastatel. Jim Garrison, Luisiana osariigi New Orleansi piirkonna peaprokurör oli üks neist kes alates 1966 aastast hakkas uuesti tegelema Kennedy tapmise asjaolude väljaselgitamisega (eelnevalt oli nn. Warreni komisjon jne tegelenud aga polnud kuhugi jõudnud). Garrisson jõudis oma menetlusega isegi kohtusse kuigi vahepeal püüti teda igat moodi mõjutada, temalt varastati ära suur hulk olulisi tõendeid jne., lisaks püüti Garrisoni  menetlusest kõrvaldada. 1971  aastal “konstrueeriti” temale isegi altkäemaksu süüdistus, mille tulemusena prokurör paigutati algselt isegi vanglasse. Kuigi 1973 aastal „kukkusid“ kõik Garrissoni vastu esitatud süüdistused kokku on ka eelviidatud näitest näha, et isikute kõrvaldamine, altkäemaksu ja muude taoliste süüdistuste otsimine, leidmine  on „klassika“ ja Kennedy tapmise organiseerijad on senini tuvastamata !

 

Kuna tegemist on laiema aruteluga ning soovin teemat põhjalikult käsitleda, siis avaldan postitusele järje 22.05.2020.

 

 

JAGA POSTITUST

531 thoughts on “„Spioonide sild“, altkäemaks ja toimingupiirangud Eesti Vabariigis (osa 2)”

 1. I precisely needed to thank you very much once again. I am not sure what I might have accomplished without these opinions revealed by you concerning such industry. This has been a real intimidating concern in my opinion, nevertheless being able to see your specialized avenue you processed that forced me to weep for gladness. Extremely happy for your help as well as pray you realize what a powerful job you are always undertaking instructing men and women via a blog. More than likely you’ve never come across all of us.

 2. I precisely had to appreciate you yet again. I do not know the things I could possibly have tried without the concepts revealed by you regarding this situation. It truly was a very frightening difficulty in my position, nevertheless being able to view a specialized manner you dealt with the issue made me to cry for joy. I am happier for your help and then have high hopes you really know what a powerful job you have been undertaking teaching people today using your site. More than likely you haven’t got to know any of us.

 3. Hello, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!

 4. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 5. Since the admin of this website is working, no doubt very soon it will be well-known, due to
  its quality contents.

 6. Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve
  tried it in two different web browsers and both show the same outcome.

 7. This design is steller! You obviously know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 8. Everything posted made a ton of sense. But, think
  about this, what if you added a little information? I
  am not saying your content is not solid, however what if you
  added something that grabbed a person’s attention? I mean „Spioonide sild“,
  altkäemaks ja toimingupiirangud Eesti Vabariigis (osa 2) – Kuklase & Partnerid is kinda plain. You should
  peek at Yahoo’s front page and watch how they create article titles to grab people
  to open the links. You might try adding a
  video or a picture or two to grab people interested about
  everything’ve written. Just my opinion, it could make your posts a little bit
  more interesting.

 9. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to mention that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts.

  After all I’ll be subscribing to your rss feed and I am hoping you write once more soon!

 10. Let me give you a thumbs up man. Can I shout out on amazing values and
  if you want to have a checkout and also share valuable info about
  how to find hot girls for free yalla lready know follow me my fellow commenters!.

 11. Hello there! I could have sworn I’ve visited this blog
  before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m certainly pleased I came across it and I’ll be book-marking it and checking back
  often!

 12. Everything is very open with a very clear explanation of the challenges.

  It was truly informative. Your website is extremely
  helpful. Thank you for sharing!

 13. I believe people who wrote this needs true loving because it’s a blessing.
  So let me give back and give out my secrets to change your life and
  if you want to have a checkout I will share info about how to make a fortune Don’t forget..
  I am always here for yall. Bless yall!

 14. Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any recommendations for novice blog writers? I’d definitely appreciate it.

 15. Very good site you have here but I was wanting to know if you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of online community where I can get comments from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Kudos!

 16. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 17. Wonderful beat ! I wish to apprentice even as you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a appropriate deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided vibrant transparent concept

 18. I blog quite often and I genuinely appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I will book mark your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 19. Hi excellent blog! Does running a blog similar to this take a great deal of work? I have very little knowledge of computer programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I just needed to ask. Cheers!

 20. Whoa! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Great choice of colors!

 21. After exploring a few of the blog posts on your web site, I really like your way of blogging. I added it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and let me know how you feel.

 22. It’s remarkable in favor of me to have a site, which is valuable designed for my experience. thanks admin

 23. Hello! I could have sworn I’ve been to this web site before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 24. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I am hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now 😉

 25. First off I want to say great blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts before writing. I have had a hard time clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Cheers!

 26. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 27. Because the admin of this web site is working, no uncertainty very rapidly it will be famous, due to its quality contents.

 28. Your style is very unique compared to other people I have read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

 29. I am really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A handful of my blog visitors have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any suggestions to help fix this issue?

 30. I don’t even know the way I stopped up here, however I assumed this submit was good. I don’t recognize who you’re however definitely you are going to a famous blogger in the event you are not already. Cheers!

 31. This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 32. I think what you postedtypedsaidbelieve what you postedtypedsaidbelieve what you postedtypedbelieve what you postedwroteWhat you postedwrotesaid was very logicala lot of sense. But, what about this?think about this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?wrote a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titleheadlinetitle that grabbed people’s attention?maybe get people’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little plain. You could look at Yahoo’s home page and see how they createwrite news headlines to get viewers to click. You might add a video or a related pic or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it could bring your postsblog a little livelier.

 33. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 34. This is very fascinating, You are an excessively professional blogger. I have joined your feed and look ahead to looking for more of your great post. Also, I have shared your web site in my social networks

 35. Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 36. Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

 37. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to prevent hackers?

 38. First off I want to say wonderful blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your mind before writing. I have had a difficult time clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Thank you!

 39. Unquestionably consider that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the internet the simplest thing to have in mind of. I say to you, I definitely get irked whilst other people consider worries that they plainly do not recognise about. You controlled to hit the nail upon the top as smartlyand also defined out the whole thing with no need side effect , folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 40. I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are amazing! Thanks!

 41. Thank you for another wonderful article. Where else may anyone get that kind of information in such a perfect method of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such information.

 42. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 43. Это лучшее онлайн-казино, где вы можете насладиться широким выбором игр и получить максимум удовольствия от игрового процесса.

 44. Добро пожаловать на сайт онлайн казино, мы предлагаем уникальный опыт для любителей азартных игр.

 45. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which not enough people are speaking intelligently about. I’m very happy that I found this in my search for something concerning this.

 46. I was wondering if you ever considered changing the page layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 47. My spouse and I stumbled over here different web page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking at your web page for a second time.

 48. After exploring a few of the blog articles on your web page, I really like your way of blogging. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my web site as well and let me know what you think.

 49. Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 50. Ищете надежного подрядчика для устройства стяжки пола в Москве? Обратитесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предлагаем услуги по залитию стяжки пола любой сложности и площади, а также гарантируем высокое качество работ.

 51. Ищете профессионалов для устройства стяжки пола в Москве? Обратитесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предлагаем услуги по залитию стяжки пола любой сложности и площади, а также гарантируем быстрое и качественное выполнение работ.

 52. Хотите получить идеально ровные стены в своей квартире или офисе? Обратитесь к профессионалам на сайте mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предоставляем услуги по механизированной штукатурке стен в Москве и области, а также гарантируем качество работ и доступные цены.

 53. Хотите заказать механизированную штукатурку стен в Москве, но не знаете, где искать надежного подрядчика? Обратитесь к нам на сайт mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предоставляем услуги по оштукатуриванию стен механизированным способом, а также гарантируем качество и надежность.

 54. I think what you postedtypedthink what you postedtypedthink what you postedtypedsaidthink what you postedtypedsaidWhat you postedtypedsaid was very logicala bunch of sense. But, what about this?think about this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?typed a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titlesomethingheadlinetitle that grabbed people’s attention?maybe get people’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little plain. You might look at Yahoo’s home page and see how they createwrite news headlines to get viewers interested. You might add a related video or a pic or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it could bring your postsblog a little livelier.

 55. Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time.

 56. Получите безупречные стены благодаря услуге штукатурка стен на mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru. Качество и скорость исполнения вас удивят.

 57. Хотите получить идеально ровные стены в своем доме или офисе? Обратитесь к профессионалам на сайте mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предлагаем услуги по механизированной штукатурке стен любой сложности и площади, а также гарантируем качество работ и доступные цены.

 58. I think what you postedtypedbelieve what you postedwrotesaidbelieve what you postedwrotesaidthink what you postedtypedsaidWhat you postedwrotesaid was very logicala bunch of sense. But, what about this?think about this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?typed a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titlesomethingheadlinetitle that grabbed a person’s attention?maybe get a person’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little plain. You could peek at Yahoo’s home page and watch how they createwrite post headlines to get viewers to click. You might add a related video or a related picture or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it might bring your postsblog a little livelier.

 59. Good day! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 60. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance. I must say that you’ve done a very good job with this. In addition, the blog loads very fast for me on Safari. Outstanding Blog!

 61. Hiya! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Thanks!

 62. Simply wish to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply nice and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 63. I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Outstanding work!

 64. Spot on with this write-up, I absolutely feel this web site needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the information!

 65. Great beat ! I wish to apprentice whilst you amend your site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a appropriate deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast provided bright transparent concept

 66. Не упускай возможность сорвать джекпот с игрой Лаки Джет на деньги – уже сегодня ты можешь стать победителем! Развлекайся и зарабатывай с Лаки Джет – игрой, которая сочетает в себе удовольствие и возможность заработка.

 67. Лаки Джет на деньги – воплощение азарта и новый способ заработка.Играй в Lucky Jet онлайн на деньги, чтобы испытать настоящий драйв и стать победителем.

 68. Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time.

 69. If some one desires to be updated with most recent technologies then he must be go to see this web site and be up to date daily.

 70. Hey! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 71. hi!,I really like your writing so so much! percentage we keep in touch more approximately your post on AOL? I need an expert in this space to unravel my problem. May be that is you! Taking a look forward to see you.

 72. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback.

 73. Esto puede ser molesto cuando sus relaciones se interrumpen y no se puede rastrear su teléfono. Ahora puede realizar esta actividad fácilmente con la ayuda de una aplicación espía. Estas aplicaciones de monitoreo son muy efectivas y confiables y pueden determinar si su esposa lo está engañando.

 74. Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 75. I think what you postedwrotebelieve what you postedwrotebelieve what you postedwrotesaidbelieve what you postedwrotesaidWhat you postedtypedsaid was very logicala bunch of sense. But, what about this?consider this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?typed a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titleheadlinetitle that grabbed a person’s attention?maybe get a person’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little vanilla. You could peek at Yahoo’s home page and watch how they createwrite news headlines to get viewers interested. You might add a video or a pic or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it might bring your postsblog a little livelier.

 76. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. However just imagine if you added some great photos or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and clips, this website could certainly be one of the most beneficial in its niche. Terrific blog!

 77. Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again.

 78. I needed to thank you for this fantastic read!! I certainly enjoyed every little bit of it.

  I have you bookmarked to look at new stuff you post…

 79. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the web the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries
  that they just do not know about. You managed to
  hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 80. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject
  matter stylish. nonetheless, you command get got an shakiness
  over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield
  this increase.

 81. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, as well as the content!

 82. Simply wish to say your article is as amazing. The clearness in your submit is simply spectacular and i can think you are a professional in this subject. Well together with your permission allow me to take hold of your RSS feed to stay up to date with coming near near post. Thank you one million and please continue the gratifying work.

 83. Thanks for finally talking about > „Spioonide sild“, altkäemaks ja toimingupiirangud Eesti Vabariigis (osa 2) – Kuklase &
  Partnerid < Liked it!

 84. Heya i am for the primary time here. I came across this board and I in finding It truly
  useful & it helped me out a lot. I hope to present something again and help others like you aided
  me.

 85. Hey there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?

  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 86. I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own blog now 😉

 87. What’s up Dear, are you actually visiting this site regularly,
  if so then you will without doubt obtain good knowledge.

 88. I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your site to come back down the road.
  Many thanks

 89. Hey! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us beneficial information to work on.
  You have done a extraordinary job!

 90. It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time
  to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or advice.
  Perhaps you could write next articles referring to this
  article. I desire to read even more things about
  it!

 91. Hi there! I know this is kinda off topic however ,
  I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links
  or maybe guest writing a blog post or vice-versa?
  My website covers a lot of the same subjects as yours and I
  believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!

 92. Heya i’m for the primary time here. I found this board and I to find It truly useful & it helped me out much.
  I am hoping to offer something again and help
  others like you aided me.

 93. Hey There. I discovered your weblog the use of msn. This is a
  very neatly written article. I’ll make sure to bookmark it
  and come back to read more of your helpful information.
  Thank you for the post. I will certainly return.

 94. Hi there to every one, since I am genuinely eager of reading this weblog’s post
  to be updated regularly. It contains good information.

 95. Hi friends, how is everything, and what you wish for to
  say concerning this article, in my view its really remarkable in support of me.

 96. I think that everything composed made a great deal of sense.
  But, what about this? what if you were to create a awesome headline?
  I ain’t suggesting your information isn’t solid., however
  suppose you added a title to maybe get people’s attention? I mean „Spioonide sild“, altkäemaks ja toimingupiirangud Eesti Vabariigis (osa 2)
  – Kuklase & Partnerid is kinda boring. You could look at
  Yahoo’s front page and watch how they create article headlines to
  grab viewers to open the links. You might add a related video or a pic or two to grab readers excited
  about what you’ve written. In my opinion, it could bring your posts a little livelier.

 97. An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who had been doing a little research on this. And he in fact bought me lunch simply because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this matter here on your site.

 98. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The layout look great though! Hope you get the problem resolved soon. Cheers

 99. I don’t even know the way I ended up here, however I assumed this post used to be good. I don’t understand who you’re however definitely you are going to a famous blogger when you are not already. Cheers!

 100. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is great blog. A great read. I’ll definitely be back.

 101. Having read this I thought it was really informative. I appreciate you finding the time and effort to put this short article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 102. you are in point of fact a just right webmaster. The site loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a wonderful process in this topic!

 103. Normally I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 104. Pretty component to content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to claim that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing in your augment or even I achievement you get right of entry to persistently fast.

 105. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!

 106. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any solutions to help protect against content from being ripped off? I’d truly appreciate it.

 107. Howdy! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Thank you!

 108. Hiya! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any suggestions, please share. With thanks!

 109. Howdy! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Thanks

 110. Hello there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I am going to forward this article to him. Pretty sure he’ll have a good read. Thank you for sharing!

 111. hey there and thank you for your information I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this site, since I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon.

 112. Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 113. You’re so awesome! I don’t think I have read something like this before. So great to find someone with a few unique thoughts on this issue. Really.. thanks for starting this up. This website is something that’s needed on the web, someone with some originality!

 114. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would certainly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Regards!

 115. Please let me know if you’re looking for a article writer for your site. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Regards!

 116. Thanks for ones marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you will be a great author. I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back someday. I want to encourage you to ultimately continue your great job, have a nice day!

 117. It is appropriate time to make a few plans for the future and it is time to be happy. I have read this publish and if I may I wish to recommend you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things approximately it!

 118. I think what you postedwrotesaidthink what you postedtypedsaidbelieve what you postedtypedsaidthink what you postedtypedWhat you postedwrotesaid was very logicala lot of sense. But, what about this?consider this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?wrote a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titlesomethingheadlinetitle that grabbed people’s attention?maybe get people’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little vanilla. You might peek at Yahoo’s home page and watch how they createwrite news headlines to get viewers interested. You might add a related video or a pic or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it might bring your postsblog a little livelier.

 119. I have been surfing online more than three hours lately, yet I never found any fascinating article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made just right content as you did, the internet can be much more useful than ever before.

 120. Hi there would you mind letting me know which webhost you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider at a reasonable price? Cheers, I appreciate it!

 121. Appreciating the commitment you put into your website and in depth information you provide. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material. Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 122. Hello there, simply became aware of your blog thru Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate when you continue this in future. Lots of other folks will be benefited from your writing. Cheers!

 123. Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 124. Fantastic blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any ideas? Cheers!

 125. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 126. Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it improve over time.

 127. great publish, very informative. I’m wondering why the other experts of this sector do not understand this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 128. Whats up very nice blog!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your blog and take the feeds also? I am glad to seek out numerous useful information here in the post, we’d like develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 129. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which not enough folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I found this in my search for something concerning this.

 130. I have been surfing online more than three hours lately, yet I never found any fascinating article like yours. It’s lovely value enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made just right content as you did, the internet shall be much more useful than ever before.

 131. Hello there! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My website goes over a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 132. Hi there exceptional blog! Does running a blog similar to this take a massive amount work? I have very little expertise in programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I just needed to ask. Cheers!

 133. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this blog with my Facebook group. Chat soon!

 134. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 135. Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any recommendations for first-time blog writers? I’d genuinely appreciate it.

 136. Superb blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any ideas? Cheers!

 137. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 138. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 139. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Kudos

 140. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Appreciate it

 141. Hey there I am so happy I found your site, I really found you by error, while I was searching on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot for a marvelous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic job.

 142. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your weblog? My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would genuinely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Cheers!

 143. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Cheers

 144. Whats up this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 145. Please let me know if you’re looking for a article writer for your site. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Cheers!

 146. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 147. This is the right blog for anyone who would like to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want toHaHa). You definitely put a new spin on a topic that’s been written about for many years. Great stuff, just great!

 148. Hey there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Thank you

 149. Hi I am so grateful I found your webpage, I really found you by error, while I was researching on Askjeeve for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks a lot for a marvelous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the superb job.

 150. Hey! I know this is kind of off-topic but I had to ask. Does building a well-established blog like yours take a lot of work? I’m completely new to operating a blog but I do write in my diary everyday. I’d like to start a blog so I can share my own experience and views online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 151. What i do not realize is in reality how you’re now not really a lot more smartly-liked than you may be right now. You are so intelligent. You realize therefore significantly in terms of this matter, produced me in my opinion believe it from numerous various angles. Its like men and women aren’t fascinated until it’s something to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs great. All the time care for it up!

 152. Howdy I am so excited I found your webpage, I really found you by error, while I was browsing on Bing for something else, Regardless I am here now and would just like to say kudos for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I dont have time to go through it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the superb jo.

 153. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 154. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 155. Howdy! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 156. Hi just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 157. You are so interesting! I do not think I have read something like that before.
  So great to find another person with some original thoughts on this topic.
  Seriously.. many thanks for starting this up.
  This web site is one thing that is required on the internet, someone with a little originality!

 158. Right here is the right site for anyone who would like to find out about this topic.

  You realize a whole lot its almost tough to argue with you
  (not that I really will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject which has
  been discussed for a long time. Wonderful stuff, just great!

 159. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to
  be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post, I will try to get the hang
  of it!

 160. First off I want to say wonderful blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts before writing. I have had a hard time clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Kudos!

 161. Excellent way of telling, and pleasant piece of writing to take
  facts on the topic of my presentation topic, which i am going to convey in school.

 162. Everyone loves what you guys are up too. This type
  of clever work and coverage! Keep up the amazing works guys
  I’ve included you guys to our blogroll.

 163. Howdy, There’s no doubt that your web site could
  be having internet browser compatibility problems.
  When I look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it’s got some overlapping issues.
  I just wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, great website!

 164. This design is spectacular! You obviously know how to keep a
  reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved
  to start my own blog (well, almost…HaHa!)
  Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.